Fiyat dışı rekabet ve fiyat dışı rekabet unsurlarının firma rekabet gücü üzerine etkisi
Effect of non-price competition and factors of non-price competition on firm's competitive power
- Tez No: 209997
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEŞİM REEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Firmalar, farklı piyasa kosulları altında, piyasa rekabetlerini sürdürmek ve piyasalarda avantaj yakalamak için stratejilerini kurgulamaktadır. Günümüz piyasalarında yogunlasan rekabet kosullarıyla beraber talep artısı gerçeklestirecek ve tüketici tatminini saglayacak stratejiler gelistirmeye her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalısmayla beraber firmaların piyasa rekabetini ne sekilde sürdürdügü ve rakiplerine karsı piyasa avantajı kazanmak amacıyla rekabet unsurlarını nasıl yönlendirdigi degerlendirilmistir. Farklı piyasa türleri göz önüne alınmakla beraber fiyat dısı rekabet kavramı ve fiyat dısı rekabet unsurlarının firma rekabet gücü üzerine etkisi arastırma içerisinde detaylandırılmıstır. Çalısma içerisinde farklı piyasa türlerinde gerçeklesen rekabet kosulları, fiyat dısı rekabet unsurları ve fiyat dısı rekabet unsurlarının firmalar rekabet gücü üzerine etkisi incelenmis, sayısal analizler dogrultusunda firmaların rekabet gücü üzerinde fiyat dısı rekabet unsurlarının etkin oldugu sonucuna ulasılmıstır
Özet (Çeviri)
The companies create strategies to sustain their market competitiveness as well as taking advantage in the market. In today?s markets, there is an increasing need to develop strategies aiming to achieve increase in demand and consumer satisfaction under heavy competitive conditions. Through this study, how the companies keep market competition and how they direct competitive elements with a view to catching market advantage against their competitors have been evaluated. Considering different market types, the concept of non-price competition and the effects of factors of non-price competition on the company?s competitive power have been detailed. In this study; competitive conditions in different market types, factors of non-price competition and the effects of factors of non-price competition on the company?s competitive power have been analyzed and it has been concluded that non-price factors are effective on the competitive power of the companies according to digital analysis.