Havaalanlarında değer odaklı yönetim yönelimli bilgi sistemlerinin kullanılması ve Atatürk Havalimanı terminal işletmeciliği uygulaması
The usage of value driven management oriented information systems in airports and an application at Ataturk Airport terminal management
  1. Tez No: 210019
  2. Yazar: FERHAN KUYUCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERGÜN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Havaalanları hava taşımacılığı sisteminin temel elemanlarından biridir. Özellikle son yıllarda tüm dünyada ve hava taşımacılığı endüstrisinde meydana gelen ekonomik, siyasi, teknolojik, sosyo-kültürel, ekolojik, demografik ve örgütsel değişimler havaalanlarını da etkilemiş ve havaalanlarının yapısı önemli ölçüde değişme eğilimine girmiştir. Havaalanları günümüzde bir dizi işletme yetkinliği ve becerisi gerektiren karmaşık işletmelere dönüşmektedir. Bu süreçte havaalanı yöneticilerinin bilgi gereksinimi de her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pazar baskıları ile değer odaklı bir yönetim felsefesini benimsemek durumundaki havaalanları için etkin bir bilgi sisteminin rolünü ortaya koymak ve bu amaçla uygulanabilir öneriler geliştirmektir. Bu çalışmanın birinci bölümde genel olarak havaalanı sistemi ele alınmıştır. İkinci bölümde havaalanı sektörünü etkileyen gelişmeler ve değer odaklı yönetim incelenmiştir. Üçüncü bölümde havaalanı yönetiminde bilgi sistemleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, havaalanlarında değer odaklı yönetim yönelimli bilgi sistemlerinin kullanılması ile ilgili bir uygulamaya yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, havaalanı yönetiminde yöneticilerin bilgi sistemlerinden etkin şekilde yararlanmalarının sağlayacağı katkı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Airports are an essential part of the air transport system. Especially for the last decades, changes in the world and air transportation industry such as economic, political, technological, socio-cultural, ecologic, demographic and organizational have influenced airport industry and result in radical structural changes at airport management. Airports are now complex enterprises requiring a range of business competencies and skills. In this process, the need of information for airport managers has been increasing day by day. The purpose of this study is to identify the role of an effective information system for airports which have to adapt a value driven management philosophy with market pressures, and develop applicable proposals for airports. In the first chapter airport system has been examined in details. Changes and trends that affect airport industry and value driven management are analyzed in the second chapter. Information systems in airport management and the usage of value driven management oriented information systems at airports are studied in the third chapter. The fourth chapter of the study focuses on the application of this system at Ataturk Airport. In the conclusion, the contribution of the usage of value driven management oriented information systems to airport managers has been evaluated.