Tedarikçi seçiminde karar modelleri ve bir uygulama denemesi
Decision models in supplier selection and an application study
- Tez No: 210020
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT ATLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzün rekabetçi ekonomi kosullarında, isletmeler varlıklarını sürdürebilmek için yeni çözüm yolları aramaktadırlar. Tedarik zinciri yönetimi, isletmelerin is stratejilerini basarmada dikkate aldıkları önemli konulardan biri halini almıstır. Bir isletmenin tedarik zincirinin yönetiminde en uygun tedarikçi veya tedarikçilerin seçilmesi önemli bir problemdir. Tedarikçi seçim problemi, birbiriyle çatısan, sayısal ve sayısal olmayan birden fazla kriteri bünyesinde barındıran çok kriterli bir karar alma problemidir. Tedarikçi seçim probleminde isletmelerin istekleri doğrultusunda en uygun tedarikçilerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalısma, tedarik zincirinde önemli bir problem olan tedarikçi seçimi üzerine odaklanmıstır. Çalısmanın iki amacı vardır. Birinci amaç, tedarikçi seçim problemini analitik hiyerarsi süreç, kalite fonksiyon yayılımı ve hedef programlama ile çözmek ve çözüm sonuçlarını karsılastırmaktır. ?kinci amaç ise, tedarik edilecek ürünlerin farklı ürün gruplarına göre sınıflandırılması durumunda, tedarikçi seçim sürecinin nasıl farklılastığını ortaya koymaktır. Çalısmanın son bölümünde AHS, KFY ve HP modellerimizi sınamak amacıyla otomotiv endüstrisinde bir uygulama denemesi gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive global economy, companies are trying to find new solutions in order to maintain competitive structure. Competitive pressures have promoted supply chain management as a key aspect that companies have to take into account for the implementation of their business strategies. When managing supply chain of a company, determining the most appropriate suppliers is an important problem to deal with. The supplier selection is a multi-criteria problem which includes both qualitative and quantitative criteria some of which can conflict with each other. The aim of the supplier selection problem is to determine the appropriate suppliers that can meet companies? requirements. This study focuses on supplier selection which is one of the important decision area in the supply chain. The aim of the study is two fold. First is to apply analytic hiearchy process, quality function deployment and goal programming in supplier selection problem and then compare the solutions. Second aim is to point out how the supplier selection process varying in case of using different product groups. In the last part of the study, we put a case study into practice in the automotive industry in order to test our models.