Kaynak tabanlı yönetim modelinin rekabetçi üstünlükler açısından incelenmesi ve Ford Otosan, Tusaş, Graham ve Toprak Seramik işletmelerinde niteliksel bir araştırma
A research of resource-based view from the point of view competitive advantage and a qualitative search in Ford Otosan, Tusaş, Graham and Toprak Seramik
  1. Tez No: 210021
  2. Yazar: GÖKBEN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. İNAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kaynak tabanlı yönetim modeli, rekabetçi çevrede isletme kaynaklarının isletme performansını nasıl etkiledigini açıklamaya çalısmaktadır. Bu model, yöneticilerin bazı isletmelerin digerlerine oranla temel yeteneklerini ve farklılastırma stratejilerini kullanmada neden daha basarılı olduklarını analiz edebilmesi için hem isletme içi analizini hem de dıs çevre analizini bütünlestirmektedir. Kaynak tabanlı yönetim modeli, rekabetçi üstünlügün nasıl elde edildigi ve bu üstünlügün nasıl korunduguna dair güçlü bir teorik yapı sunmaktadır. Dinamik ve rekabetçi çevrede gerçek rekabetçi üstünlük kaynagı, isletmenin endüstri yapısında degisikliklere neden olan sürekli çevresel degisikliklere karsılayabilmesini saglayan örgütsel yetenekleri tarafından belirlenmektedir. Rekabetçi üstünlük, stratejik yeteneklerin tanımlanması, gelistirilmesi ve korunması ile elde edilebilmektedir. Rekabetçi üstünlügün ve üstün performansın elde edilmesi ve korunması, isletmenin rakiplerine üstün gelmesine olanak saglayan temel (stratejik) kaynak ve yeteneklerin bir islevidir. Kaynak tabanlı yönetim modeli, rekabetçi üstünlügün kaynakların essiz bilesiminden elde edilecegini ileri sürmektedir. Rekabetçi üstünlük yaratamaya olanak saglayan kaynakların sahip olması gereken özelliklerle ilgili olarak birçok sınıflandırma olmakla birlikte, bu kaynakların özelliklerini dört temel grupta toplamaktadır: (1) kaynak deger yaratabilmelidir, (2) kaynak nadir olmalıdır, (3) rakipler tarafından taklit edilmesi güç ya da olanaksız olmalıdır, (4) kaynak, diger kaynak türleriyle ikame edilememelidir. sletmeler, rekabetçi çevrede varlıklarını sürdürebilmek için yeni stratejik kaynaklar ve yetenekler gelistirmek zorundadır. sletmeler sahip oldukları temel kaynaklar ve yetenekler aracılıgıyla, pazardaki degisimlere en kısa sürede uyum saglayabilmekte, kendisini rakiplerinden farklılastırabilmekte ve bunun sonucunda ise örgütsel performansını artırabilmektedir. Bu çalısmada kaynak tabanlı yönetim modelinin ?rakip isletmelerinin ulasamadıgı özel kaynak ve yeteneklere sahip olan isletmeler, sürdürülebilir rekabetçi üstünlük elde etmektedir? seklinde ifade edilen temel görüsünün dogrulugu sınanmak amacı ile Ford Otosan, TUSAS, Graham sletmesi ve Toprak Seramik sletmelerinde niteliksel bir arastırma yapılmıstır. Bunun sonucunda ise yüksek yenilikçi kapasiteye sahip olan, degisime açık ve yalın örgüt yapısına sahip olan isletmelerin sürdürülebilir rekabetçi üstünlük elde ettikleri saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The resource-based view, attempts to explain how a firm?s resource drive it performance in a dynamic competitive environment. It combines internal corporate analysis with external environmental analysis, allowing managers to understand an analyze why some companies are superior to other as well as how to utilize the ideals of core competence and diversification strategies. The resource-based view of firm is influential theorical framework for understanding how competitive advantage within firms is achieved and how that advantage might be sustained over time. In a dynamic and competitive environment, the real source of competitive advantage is underlined by the organization?s ability to consistently meet environmental change, as well as to change the industry structure. Competitive advantage could be gained only by identification, development and preservation of strategic capabilities. Gaining and preserving sustainable competitive advantage and superior performance is function of the core (strategic) resource and capabilities that each organization brings to competition. The resource-based view suggests that sustainable competitive advantage emerge from unique combination of resources. While there are multiple typologies of resource characteristics necessary to develop sustainable competitive advantage, most authors have integrated them into four critical ones: (1) the resource must be valuable, (2) the resource must be rare, (3) the resource must be difficult to imitate by competitors and the resource must be nonsubstitutable by other types resource. Firms must to develop new strategic resources and core competencies to be survived in a dynamic and competitive environment. By means of their basic resources and competences corporate can adapt to the changes in the markets in a short time. In addition they can differentiate themselves from their competitors. In result, they can enhance their corporate. In this study, in order to test the correctness of the basic statement of ?companies having unique, valuable, nonsubstitutable and inimitable resources and competences that cannot be achieved by the competitors obtain sustainable competitive advantage? a qualitative research on Ford Otosan, TUSAS, Graham and Toprak Seramik has been conducted. In result, it has been detected that the corporates having highly innovative capacity and open to change and having flat organization structure obtain sustainable competitive superiority.