Çevrimiçi öğrenenlerin farklı destek ortamlarını kullanma sıklıklarıyla sosyal bulunuşluk algıları arasındaki ilişki
The relationship between online learners' frequency of usage of various support environments and their perception of social presence
  1. Tez No: 210033
  2. Yazar: BUKET KİP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bilgi Yönetimi Önlisans Programı'na kayıtlı öğrencilerin kendilerine sunulan akademik destek hizmetleri kapsamındaki e-posta, forum ve sanal sınıf uygulamalarına katılma sıklıklarıyla bu ortamlara ilişkin sosyal bulunuşluk algılarını incelemektedir. Çalışmanın genel amacı, çevrimiçi öğrenenlerin kendilerine sağlanan farklı destek ortamlarını kullanma sıklıklarını tespit ederek, bu sıklıklar ile sosyal bulunuşluk algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada öğrenenlerin etkileşime girme sıklığını ve sosyal bulunuşluk algılarını belirlemek üzere geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış olan Bilgisayar Aracılı İletişim Ölçeği (CMC Scale) kullanılmıştır. Ölçek, sosyal bulunuşluk algısına ilişkin sorulara ek olarak, öğrenenlerin kendilerine sunulan ortamlarda etkileşime girme sıklığını belirlemeye yönelik demografik sorular da içermektedir. Araştırma sonucunda öğrenenlerin sunulan akademik destek ortamlarından en fazla e-posta ortamını tercih ettiği belirlenmiştir. Öğrenenlerin göreve dayalı iletişimlerde mesajların kalıcı olması açısından e-posta ortamını tercih ettikleri sonucuna varılmıştır. Forum ortamına ilişkin sosyal bulunuşluk algısı yüksek olan öğrencilerin bu ortamda daha fazla etkileşime girdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara dayanarak araştırmacılara, uygulayıcılara ve ortam tasarımcılarına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study examines the participation frequency of the students enrolled in Information Management Vocational Program of Anadolu University Faculty of Open Education in such academic support services as e-mail, forum and virtual classrooms and their perception of social presence. The general purpose of the study is to determine the usage frequency of online learners of the various support systems and to examine the relationship between the usage frequency and their perception of social presence. In order to determine these learners? interaction frequency and their perception of social presence, Computer Mediated Communication Scale (CMC Scale) of Chih Tu, whose validity and reliability were approved have been used. In addition to the questions on social presence perception, the scale also includes certain demographic questions to determine their interaction frequency in the environments provided for them. As a result of the study, it was found out that the learners preferred e-mail environments most of all the academic support services. It was concluded that the reason for this preference is to be able to keep the messages in task-based communications. It was also noticed that those students with high social presence perception had more interaction in forum environments. Following the study, some recommendations were made for researchers, practitioners and environmental designers based on the findings and conclusions of the study.