Çevrimiçi öğrenenlerin öğrenme biçimi, öğrenme stratejileri ve eşzamansız tartışmalara katılımları arasındaki ilişki
The relationship among students? learning styles, learning strategies and participation levels in online asynchronous discussions
- Tez No: 253882
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, çevrimiçi öğrenme çevrelerinde öğrenme biçimi, öğrenme stratejileri ve öğrencilerin eşzamansız tartışmalara katılımları arasındaki ilişkileri belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin öğrenme biçimleri, kullandıkları öğrenme stratejileri ve eşzamansız tartışma ortamlarına katılma ve katılmama nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır.Nicel ve nitel yöntemin veri toplama tekniklerinin her ikisinden de araştırmada yararlanılmıştır. Nicel veriler anket ve içerik çözümlemesi tekniklerinden yararlanılarak, nitel veriler ise görüşme tekniğinden yararlanılarak, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğrenim gören üçüncü sınıf öğrencilerinden toplanmıştır.Araştırma sorucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, öğrencilerin eşzamansız tartışma ortamına çoğunlukla eğitsel destek almak amacıyla katıldıkları ancak bu desteğin gelme süresi ve niteliği konusundan bazı sorunlar yaşandığı belirlenmiştir. Bilgisayar aracılı iletişim ortamlarında önemi çeşitli araştırmalarla ispatlanmış olan sosyal destek konusunun göz ardı edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun pasif katılımı tercih ettikleri belirlenmiş, tartışma ortamlarına katılamamanın birçok farklı nedenden kaynaklandığı görülmüştür. Bunlara ek olarak öğrenme biçiminin katılım düzeyini belirleyen değişkenlerden biri olduğu tespit edilmiştir. Öğrenme stratejilerinin kullanımı ile öğrenme biçimleri arasında herhangi bir ilişki bulunamazken, çevrimiçi öğrenenlerin öğrenme stratejilerini yeterli düzeyde kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to examine the relationship among learners? learning styles, learning strategies and participation levels in online asynchronous learning environment. In parallel to this goal, students? learning styles, learning strategies, participation reasons and barriers to asynchronous discussion board are investigated.In this research both quantitative and qualitative data gathering techniques were used. While survey and content analysis techniques were used to gather quantitative data, qualitative data were gathered through semi-structured interviews from third class students in Anadolu University Open Education Faculty English Language Teaching Program.The findings show that students mostly need educational support in asynchronous discussions although there are some problems in quality and timing of the academic feedback. The program seems insufficient in regard to the social support issue. Also, the majority of students preferred lurking (vicarious interaction) during the study. Results also reveal that there are many participation barriers in online learning environment such as not needing to post, not liking the group dynamics, lack of computer and internet connection and so on. In addition, it was concluded from the findings that the learning style determines the participation level of students in asynchronous discussion. Furthermore, findings suggest that there is no correlation between learning styles and learning strategies, despite the fact that online learners use learning strategies in an adequate level.