Fotoğrafın icadının resim sanatına olan etkileri ve fotogerçekçilik
The effect of photography revolution on painting art and photorealism
  1. Tez No: 210032
  2. Yazar: MAVİ ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZELİHA AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
19. yy.ın en büyük buluşlarından biri olan ?Fotoğraf Makinası?nın elde ettiği görüntü ile fotoğrafa konu alınan nesne arasındaki benzerlik, fotoğrafı diğer sanat türleri arasında farklı bir konuma yerleştirmiştir. Fotoğraf sonrası süreçte ise sanatçıların yapıtlarında bilinçli olarak kullanılan bir metaryal olarak tercih edilmiştir. Sanat ve fotoğrafın bu ortak yaşamının başlaması, dönemin gerçekçi resim anlayışına paralel olarak, kendine has üslup oluşturabilmesi ile de bir çok ressam ve akımın tercihi olmuştur. Sadece görüntünün kopyalanması için değil, alışılmışın dışında tatlar ve hayret edilecek detayları izleyiciye sunabilmesi için de kullanılmıştır. Fotoğraf ve zamanla geliştirilen fotoğraf tekniklerinin, dönemin resim geleneğine aykırı olan tutumuna rağmen, yeni ve taze görsel tatlar arayan ressamlar ve akımlar (neoklasizm, romantizm, realizm, empresyonizm, ekspresyonizm, kübizm, fütürizm, dadaizm, sürrealizm, pop art ve fotogerçekçilik) için yol gösterici nitelikte olduğu görülmüştür. Üstelik sanatçıların önünde bilmedikleri, tanımadıkları ve en önemlisi de görmedikleri bir dünyanın kapıları açılmıştır.
Özet (Çeviri)
The similarity between the image taken by the `Photo Machine,? one of the most important revolutions of the 19th century, and the subject of that photograph has installed the photograph in a different position to the other types of art. The period after photography provided material that was inevitably used in a conscious way by artists in their work. Together art and photography paralleled the conception of a new realism in painting, and affected many artists and artistic movements in a special style. Not simply copying the photographic image, but also contributing astonishing detail and new sensations to the visual audience. Photography and photographic techniques affected the pictorial traditions of the era (Neo-Classicism, Romantism, Realism, Impressionism, Expressionism, Cubism, Futurism, Dadaism, Surrealism, Pop Art and Photorealism), providing pioneers of painting new visions and fresh tastes. An unknown door was opened for painters and other visual artists.