Günümüz uluslararası rekabet ortamında maliyet liderliği stratejisinin uygulanabilirliği ve örnek şirket incelemeleri
Implementation of cost leadership strategy in today's international competition environment and examination of the sample companies
- Tez No: 210039
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
19. yüzyılda yasanan gelismeler; toplumların siyasi, ekonomik ve politik taraflarını etkilediği gibi sirketlerin is yapma biçimlerini, çevrelerini ve strateji uygulamalarını da etkilemistir. I. ve II. Dünya savaslarının yasanması, bu savasların sonucunda uluslararası organizasyonların ve isbirliklerinin kurulması, liberalizmin daha fazla ülke tarafından kabul görmesi ve teknolojide yasanan önemli ilerlemeler maliyet liderliği stratejisinin uygulanmasında yeni yöntemlerin ve fırsatların ortaya çıkmasına neden olmustur. Günümüzde maliyet lideri olmaya çalısan bir firmanın basvurduğu yöntemler; dıs kaynaklama, bilgi ve iletisim teknolojileri ve üretim teknolojilerinden olusmaktadır. Sirketler bu yolları kullanarak, maliyet liderliği stratejisine ulasmayı sağlayan maliyet tasıyıcılarını yönetebilmekte ve rekabet avantajı elde edebilmektedir. Günümüz uluslararası rekabet ortamının, strateji uygulamalarına en büyük etkisi, stratejinin sürdürülebilirliğini zorlastırmasıdır. Rakip sayısının artması, müsteri profillerin değismesi, paradoksal is çevresi ve rekabetin daha yoğun yasanması sürdürülebilirliği zorlayan en önemli faktörlerdir. Bu faktörlerle basa çıkmaya çalısan firmaların sürekli inovasyon ve sermaye yatırımları ile stratejilerini desteklemeleri ve odaklanmalarını hiçbir zaman kaybetmemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Developments which have been experienced in 19th century affected both economical, political and social aspects of societies and business environments and strategy implementation of companies. 1st and 2nd World War, to be established of international organizations and unions, acceptance of liberalizations by countries more than ever and the huge advancements in technology have been caused to appear new methods and opportunities in implementations of cost leadership strategy. The methods used by a firm that is trying to be a cost leadership are; outsourcing, information and communication technologies and manufacturing technologies. Companies can manage the cost drivers which help to reach cost leadership strategy and can gain competitive advanced through these methods. The most powerful effect of today?s global competitive environment is to make sustainability of the strategy harder. The increasing number of competitors, change in customer demands, paradoxical business environment and the rising pressure competition are the most important factors in sustainability of the strategy. The firms trying to accomplish these factors should support their strategy with continuous innovation and investment and should never lose their focus on cost leadership strategy.