Mobilya imalat işletmelerinde tahmini maliyet muhasebesi sisteminin kurulması ve yönetim kontrol aracı olarak kullanılması
- Tez No: 36576
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Özet Günümüz dünyasında toplumlar, daha refah ve sağlıklı bir yaşantı için, gün geçtikçe artan ihtiyaç ve taleplerini karşılamak üzere uluslararası platformlarda yoğun bir teknoloji ve sanayileşme yarışı içerisindedirler. Günümüzün bu hızlı ekonomik gelişme ortamında işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, faaliyetlerini karlı ve verimli bir biçimde yürütmeleri gerekmektedir. Bu durun, her gün çok sayıda ve değişik alanlarda karar alma durumunda olan işletme yöneticilerini, maliyetlere daha çok önem vermeye ve en doğru, sağlıklı ve güvenilir "muhasebemaliyet bilgilerini edinmeye zorlamıştır. Özellikla AT (Avrupa Topluluğu) *na girme hazırlıkları içinde bulunan ülkemizde, işletmeler, dış ülkeler ile rekabet edebilmek, maliyetlerini rekabet ortamında etkin bir biçimde yürütmek ve günümüzün hızla gelişen çevre dinamiklerine uyum sağlama sürecinde etkin bir yönetim ve kontrol sistemi kurup uygulayabilmek için maliyet muhasebesi sistemine ihtiyaç duyarlar Hızla sanayileşen Türkiye'nin gündeminde bir ihraç ürünü üreten ve temel hammadde olarak ağaç kullanan mobilya sektörünün iç ve dış pazarlarda rekabet gücü kazanabilmesi için sorunlarının çözülmesi ve batı ülkeleri standartlarında Üretim yapması ı gerekir. Tüm bu ve buna benzer nedenleri göz önünde bulundurarak, mobilya imalat işletmelerinin bünyesine uygun, tahmini maliyetlerin uygulanmasına olanak sağlayacak, maliyetleri tam ve doğru bir biçimde tesbit edecek, bütçelerin ve sapmaların bilinçli ve bilimsel olarak hazırlanmasını sağlayacak ve yönetim kontrol aracı olarak kullanılacak bir maliyet muhasebesi sistemini kurmayı, uygulanması zorunlu olan tekdüzen hesap planını bu işletmelere uyarlayarak bir tekdüzenlik sağlamayı ve kuracağımız tahmini maliyet muhasebesi sistemi ila ilgili olarak bir mobilya imalat işletmesinde uygulama yapmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
_A b s t r a c t in thasa daya of tha ujorld,for a mora prosparous an d haalthy life, sociaties ara eompating mith aachothar for an intansiva tachnology and industrialization at întarnatîonal ambianca in ordar to maat tha avar incraasing naada and damanda, for businessas to surviva in today's rapid aconomic development anvironmant, they hava to axacuta thair activitias profitabla and productiva. This situation forcad businass managars, uho ara raquirad to maka a lot of decisions in diffarant fialds, to attach mora importanca on coşts and to gat tha honest, haalthy and raliabla“aceounting and coşt information”. in our country juıhich is praparing itsalf to taka part in tha Europaan Union, businass antarprisss naad a cost accounting systam to rival uıith other countriss, to handla thair costs affactivaly,and to astablish and to ba abla to apply an affactiva managamant systam* Tha f ümit ur a sactor u/hich producas an axport product and usa s uıood as a basic rauı matarial should produca accordingly by tha international standards and tha problems of it must ba solvad in ordar to gain compatitivanass in both domastic and foraign markats in rapidly davaloping Ttfrkiye. in this paper u/e aimad tu establish a cost accounting system uhich is propar to tha structura of tha f ümit ur a mani f aç t ura rs and makas possibla estimated costs to ba appliad, datarmines costs accurataly» anablas tha budgats and daviations to ba praparad sciantifically and is usad as a managamant control tool, to gat a standardization u/hila adap tin g tha uniform accounting plan u/hich muş t ba applied to thosa businesses and to maka an application to a furnitura manifacturer uıith tha estimatad cost accounting systam.