Avrupa birliği uyum sürecinde Türk çalışma hayatında esnekleştirme politikaları
Flexibility policies in Turkish business life within the process of adaptation to the European Union
  1. Tez No: 210043
  2. Yazar: ZERRİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Esneklik 1980'lerin basında ortaya çıkan bir kavramdır. Gelisen üretim teknikleri, uluslararası rekabet, teknolojideki ilerleme, küresellesme, ekonomik krizler ve issizlik esnek süreli çalısmayı zorunluluk haline getirmistir. Çünkü esnek süreli çalısma ile isletmelerin rekabet gücü artabilmekte, isletmeler ekonominin durumuna gore kendilerini ayarlayabilme imkanı bulabilmektedirler. Hükümetler esnekligi istihdamı arttıran, issizligi azaltan bir tedbir olarak görmekte ve tesvik etmektedirler. Esnek çalısma aynı zamanda isletmenin çalısma zamanı ile isçinin çalısma zamanı arasında uyum saglar. Bu yüzden artık tüm dünyada geçerli olan kural, mümkün oldugu kadar fazla esneklik, ihtiyaç oldugu kadar hukuk normudur. Her ülkenin esneklestirme ile ilgili uygulamaları farklıdır. Çünkü her ülkenin ihtiyacı olan sey farklıdır. Mesela ngiltere'de sayısal esneklik yogunken, fonksiyonel esneklik azdır. Almanya'da fonksiyonel esneklik yogunken sayısal esneklik azdır. Bu yüzden her ülke degisik esnek çalısma modellerini benimsemektedir. En yaygın olarak kullanılan esnek çalısma türleri, kısmi süreli çalısma, is paylasımı, tele çalısma, vardiya usulü çalısma, çagrı üzerine çalısma vb. Bu tarz çalısmalar her ülkenin yasalarında farklı olarak tanımlanmıstır. Türkiye de Avrupa Birligi'ne uyum sürecinde s Yasası'nda degisiklik yapıp, 4857 sayılı s Yasası ile bir zorunluluk haline gelen esnek çalısmayı kurallara baglamıstır. Belirli süreli hizmet akitlerinde degisiklik yapılmıs, kısmi süreli çalısma, çagrı üzerine çalısma tanımlanmıs, fazla çalısmada degisiklikler yapılmıstır. Ancak ülkemiz açısından, yapılan degisiklikler beklentileri karsılayamamıstır. Esnek çalısmadan beklenen faydaların saglanabilmesi için kayıtdısı çalısanların kayıt altına alınması, isgücü piyasasına katılımın arttırılması, egitimin ve verimliligin arttırılması, çalısanlarla isverenin istekleri arasında denge kurulması ve bu dengenin sonucunda da güvenceli esneklik olusturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Flexibility is a concept which came into being in the 1980s. Developing production techniques, international competence, advances in technology, globalization, economic crisis and unemployment are the factors which turned flexitime working into a necessity. This is because through flexitime working competing power of enterprises can advance and enterprises can adjust themselves to the economic situation. Governments view and promote elasticity as measures to increase employment and decrease unemployment in return. Elastic workin also provides the adaptation between the working hours of the enterprise and of the workers. For this reason, the current rule all around the world is the norm of ?flexible as much as possible, law as much as it is needed?. Each country represents different flexible applications, because each country has differing needs. For exmaple, in the United Kingdom numerical elasticity is highly concentrated despite the low degree of functional elasticity. For this reason,each country applies different types of flexible working. The most frequent types of flexible working are namely part-time work, division of labor, mobile working, interchangable working and working upon calls. Such working modes have been codified differently in the laws of each country. Turkey, during the process of adaptation to the European Union, has made amandments in the 4857 Code of Labor, establishing the necessary regulations for flexible working. Changes have been made in the working hours of certain works, flexibility concepts such as part-time work and work upon calls have been identified, and changes have been made in extra-working. But, in Turkey, these changes could not have met the expectations so far. In order to achieve the expected efficiency and utility from flexible working, off-record workers should be registered, contributions to the labor market and education and efficiency should be increased, a balance between the demands of the workers and employers should be established and as an outcome of this balance, a secure flexibility should come into being.