Management of credit risk in the firms
Şirketlerde kredi risk yönetimi
  1. Tez No: 210042
  2. Yazar: HASAN ENGİN CABBAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde, kredi hacmi oldukça yüksek bir seviyeye ulasmıs olup; kredi taleplerinin degerlendirilmesi için uzun süre ayrılması giderek zorlasmaktadır. Geçtigimiz yirmibes sene zarfında finansal piyasalarda tarihsel gelisiminden çok daha fazla degisiklik gerçeklesmistir. Kredi riski yönetimi, finansal kurulusların karlılıgı açısından oldukça önemli hale gelmistir. Artan rekabet kosulları sonucunda, kredi analiz uzmanları, kredi talepleri ile ilgili kararlarını kısa süre zarfında olusturmakla karsı karsıya kalmıslardır. Onbes sene öncesine göre önemli ölçüde kısalan kredi degerlendirme süreci, firma kredibilitelerinin objektif olarak degerlendirilmesi için genel çıkarımlara ihtiyaç duyulmasına neden olmustur. ste bu noktada kredi risk modelleri ve kredi derecelendirme sistemleri firmaların daha dogru ve daha hızlı karar almalarına imkan vermistir. Tezde, kredi risk yönetimi analiz edilmis, Altman Z skor'a ve stanbul Menkul Kıymetler'de islem görmüs ve halen gören firmaların finansal oranlarının TCMB tarafından yayınlanmakta olan sektör ortalamaları ile karsılastırılmasını temel alan bir kredi derecelendirme sistemi olusturulmustur. Bu derecelendirme sistemi ile hesaplanmıs olan firma kredi dereceleri ile gelecekteki iflas olasılıkları incelenmistir
Özet (Çeviri)
Today, the credit volume reached a very high level and it is difficult to allocate a very long period of time for the credit evaluation.The past twenty-five years bring some changes in capital markets than were introduced in the entire prior history. Risk management become important issue for the profitability of financial institutions. Due to the strong competition, credit analysts must evaluate credit demands in a short time. The duration of answer to a credit demand became shorter than the past 15 years. At this point, the judgement for the creditworthiness must be objective and based some specific arguments for each transaction; this situation created the need for the rating and credit modelling which gives the opportunity to the financial institutions to react faster and with the controllable criterias. In the thesis, the importance of credit risk management is analyzed and a rating system is built based on the Altman Z score and on the comparison of the financial ratios of the firms which are traded or were traded in stanbul Stock Exchange, with sector averages published by the Central Bank of The Republic of Turkey. The possibility of forecast of bankruptcy is discussed according the credit ratings calculated by this rating system.