Reklamveren ve reklam ajansı açısından reklam etiği ve bir uygulama
Advertisement ethics for the customer and advertisement agency and a sample
  1. Tez No: 210064
  2. Yazar: BURÇAK ARZOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda reklam, kitlesel iletisim araçlarının yaygınlasması ve teknolojinin gelismesiyle pazarlama açısından en çok tercih edilen iletisim yöntemlerinden biri haline gelmistir. Reklam radyo, televizyon, gazete vb. iletisim araçlarıyla çok büyük kitlelere ulasabildigi için oldukça etkili bir yöntemdir. Amacı sadece bilgi vermek degil, ulastıgı kisiyi etkilemek, ürünü satın almaya tesvik etmektir. Toplumu çesitli sekillerde etkilemesi nedeniyle çok sorgulanmaktadır. En çok sorgulan konu, açık ve dürüst bir iletisim saglayıp saglayamadıgıdır. Etik, yasanan çesitli deneyimler sonucu, toplumun dini ve sosyal normları, kültürel özellikleri dogrultusunda sekillenmis, neyin iyi neyin kötü olduguna karar verilirken basvurulan ahlaki bir kavramdır. Reklam yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler vermeye çok açıktır. Bazen gerçekte var olmayan bilgileri aktararak karsısındakini yanlıs yönde etkileyebilmektedir. Dürüstlük ilkelerinden uzak, etik açıdan uygun olmayan reklamlar olumsuz sonuçlar dogurabilmekte, hem pazarlamacı hem de tüketici açısından çesitli zararlara yol açabilmektedir. Bu nedenle reklamın inanılırlıgı ve güvenilirligi çok önemlidir. Reklamda etik kavramı uzun süredir tartısılan bir konudur.Reklamın dogru kullanılmasında etik normlara uyulması tüketiciyi satın almaya yönlendirmesi ve yanıltmaması önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
The lastest developments in tecnology and communication, lead rapid developments in advertisement to prefer for using in marketing. Advertisement is an attractive metod cause of reaching many people at the same time by radio, television and newsletter...It?s aim is not only give an information about the product. It?s also affact and exhort to buy. It is inquisitioning for this speciality. Most inguiring thing is, advertisement metods using right and honest communication for customers. Experiences, social norms and religions, cultural specialities show us the concept of the ethics. Advertisement may give us sometimes wrong or artful information. It may affact wrongly. In this time, if an advertisement haven?t got an ethics criters, may damage customer and advertisement agency. Advertisement must have rehability and believability. Ethics in advertisement disgusting very long times. The advertisement must use ethical norms for customers and never say the wrong or deceptive and fallacious things. The advertisement must sell the product to the customer but not saying deceitful thing. This is the most important rule in advertisement.