Eşlerin çocuk üzerindeki velayet hakkı
Parental rights of spouses on children
- Tez No: 210063
- Danışmanlar: PROF. DR. O. GÖKHAN ANTALYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Toplumun temelini olusturan aile, önceleri tamamen babanın egemen oldugu ve çocukların çocuklarını da kapsayan oldukça genis bir yapıyı karsılarken, günümüzde çekirdek aile de dedigimiz ana, baba ve çocuktan meydana gelen birligi ifade eder olmustur. Çocuklar ile ana ve babaları arasındaki iliskileri ifade eden velayet, haklar ve yükümlülükleri kapsayan çift yönlü bir kavramdır. Zaman içerisinde kavramsal olarak oldukça degisen velayet hakkı, Roma Hukuku döneminde sadece çocuklar üzerinde degil, ailenin tüm bireyleri üzerinde mutlak olarak babaya verilmis bir hak olarak karsımıza çıkarken; daha sonraları anaya da tanınan bir hak olmustur. Çocukların toplumdaki yerinin önemsenmesiyle birlikte söz konusu hakkın mutlaklık özelligi zayıflamıs, birtakım ödevler de eklenerek velayet kurumu olusmustur. Artık velayet, genellikle kabul gördügü üzere, önce çocuk için vardır. Bununla birlikte ana ve babanın kaynagını Anayasa'dan alan hakkıdır. Söz konusu hak, çocugun din egitiminden mallarının sarf edilmesine kadar pek çok alanda karsımıza çıkar. Ana ve babanın, çocukları üzerinde sahip oldukları tüm bu hakların sınırları da kanunlarla çizilmistir. Ana ve babanın, çocugun kendisi ve malları üzerinde sahip oldugu birtakım haklar ve yükümlülükler toplamı olan velayetin, yalnızca hakları kapsayan kısmı tezimizin de konusunu olusturmaktadır. Eslerin çocuk üzerindeki velayet hakkı konusu, asıl olarak Aile Hukuku baglamında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Family, Previously ruled completely by the father, forming a wide structure including the children of the children, today means a unity formed of mother, father and child, which we call the core family. A parental right is a double way concept, expressing the relations between the children and their parents, including the rights and obligate. Changing its concept considerably by time, parental rights used to be known as a right granted to the father not only on the children but on the whole members on the family; then became a right which was also granted to the mother. As the position of children was considered more important socially, the absoluteness nature right in question became weaker and the parental rights institution had been established by adding some responsibilities. Now, as generally accepted, parental rights are first there for the child. Nevertheless, they are the rights of the parents which are originated by the Constitution. The rights in question are seen in many areas from the religion education of the child to spending the properties of the child. The limits of all these rights which the parents have on their children are also drawn by laws. As parental rights are a sum of certain rights and obligations of the parents on the child and his/her properties, the section of the parental rights which only include the rights is the subject matter of our thesis. The subject matter of the parental rights of spouses on children is essentially discussed on the context of Family Law.