Rengin tüketici davranışlarına etkisi
Effects of the color on the behaviors of the consumer
  1. Tez No: 210077
  2. Yazar: RANA NUHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYPAR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çagımızda insanların açık ve kapalı mekanların, is yerlerinin, dinlenme yerlerinin, sokakların, kentlerin kullanım araçlarının amaca ve islevlerine uygun renklerle dekore ettirilmesi gerektigi artık tartısılmamaktadır. Tüm bu bilgilere yönelik bu çalısma, renklerin tüketici satın alma kararlarına etkilerini arastırmak, farklı renklerin tüketiciyi ne sekilde etekledigini ve hangi yöne yönelttigini incelemek, ürünlerin vitrini halindeki ambalaj renklerinin insanlar üzerindeki tesirlerinin boyutlarını incelemek amaçlı yapılmıstır. Çalısmanın ilk bölümünde rengin tanımı yapılmıs, insanlık tarihinde renklerin öneminden bahsedilmis ve renklerin çesitli yönlerden uyumları ele alınmıstır. Ikinci bölümde tüketici davranısları ile ilgili genel tanımlara yer verilmis bu davranıslara rengin etkisi irdelenmis genel anlamda renk psikolojisi ele alınmıstır. Üçüncü bölümde ambalaj renklerinin tüketici davranısları üzerine etkisine yönelik arastırma olusturulmustur. Ilk olarak arastırmanın amacı ve hipotezlerine yer verilmis daha sonra arastırma bulgular özetlemistir.
Özet (Çeviri)
In our period is not discussed anymore the necessity of the decoration by the people of the open and close spaces, work places, and recreation places, streets, usage tools of the cities in colors suitably to their objectives and functions. This study regarding all of these information, has been performed due to research the effects of the colors on the purchasing decisions of the consumers, way in which the consumer is affected by the different colors and to investigate the direction in which it is directed, and investigate the dimensions of the effects on the people of the colors of packages of the products exposed. In the first chapter of this study the definition of the color has been made, the importance of the color in the human history has been mentioned and harmony of the colors from diverse points of views has been discussed. In the second chapter, the general definitions related to the behaviors of the consumers have been included, the effect of the color to these behaviors has been investigated, and generally, the psychology of the colors has been discussed. In the third chapter there has been performed a research related to the effect of the package colors on the behaviors of the consumers. Firstly, the objective and hypotheses of the research have been included and then the findings of the research have been summarized.