Merkez bankaları, sermaye piyasalarıyla ilişkileri ve Türkiye'deki durum
- Tez No: 21009
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Serbest Piyasa Ekonomisini benimsemiş ülkelerde Merkez Bankaları ve Sermaye Piyasası ülke ekonomisinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Merkez Bankaları bir yandan bankaların etkin bir kredi politikası izlemelerini sağlamaya çalışırken, diğer yandan parasal araçlarla ülke ekonomisine yön vermeye çalışırlar. Sermaye Piyasası ise bir yandan işletmelerin gereksinim duydukları uzun süreli fonların sağlanmasına aracılık ederken, diğer taraftan tasarruf sahiplerinin birikimlerini menkul kıymetlere yatırarak değerlendirilmesi olanağını sağlarlar. Merkez Bankalarının para arzını ve kredi hacmini ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda ayarlarken uyguladığı politika araçları şunlardır. - Açık Piyasa İşlemleri - Reeskont Politikası - Kanuni Karşılık Oranlan Politikası Merkez Bankalarının görev ve politikalarım yürütürken tam bir özerkliğe sahip olmadıkları, hükümetlerin isteklerine evet demek zorunda kaldıkları görülmektedir. Merkez Bankalarının bağımsızlığının fazla olduğu ülkelerde enflasyon ve işsizlik gibi ekonomik sorunlarda başardı olduğu gözlenmiştir. Çağdaş ekonomilerin Merkez Bankaları gibi vazgeçilmez unsurlarından olan Sermaye Piyasaları ekonomide mevcut tasarrufların verimli yatırımlara kanalize edilmesi açısından önemlidir. Sermaye Piyasasının gelişmişliği ile ekonomik kalkınma arasında sıkı bir ilişki vardır. Gelişmiş bir Sermaye Piyasası tasarruf hacmi veyaünmlann yani reel sektörün gelişmesine neden olur. Etkin bir Sermaye Piyasası bir yandan tasarrufları yatırımlara dönüştürecek, diğer yandan da tasarruf sahiplerine en karlı yatırım olanakları sunacaktır.Sermaye Piyasalarının örgütlenmiş şekli olan Menkul Kıymet Borsaları serbest piyasa ekonomilerinde ikincil piyasa faaliyetlerinin merkezini teşkil eder. Ekonomide Borsaya atfedilen başlıca işlevler şöylece sıralanabilir: -Menkul kıymet yatanlarına likidite sağlama -Menkul kıymetleri ve sermaye mülkiyetini yaygınlaştırma -Ekonomide barometre vazifesini görme -Sermayeye hareketlilik sağlama (mobilite) -Güvence sağlama -Piyasada tek. fiyat oluşturma işlevleri dir. -Merkez Bankalarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin doğrudan yada dolaylı olarak Sermaye Piyasalarını etkilediği bilinmektedir. Ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte Merkez Bankalarının temel iki faaliyetinin Sermaye Piyasasını doğrudan etkilediği söylenebilir. Bu iki faaliyet; -Açık Piyasa İşlemleri -Bankaların Menkul Kıymet Alımlarında kullandıracakları fon oranlarının değiştirilmesi vetelMn yoludur. T.C. Merkez Bankasının Sermaye Piyasasına olan etkileri şu şekilde özetlenebilir. -Açık Piyasa İşlemleri Yoluyle Kamu Menkul Kıymetleri üzerinde işlem yoğunluğuna neden olmaktadır. -Devlet İç Borçlanma Senetlerinin ihale ile gerçekleştirerek Sermaye Piyasasını etkileyebilmektedir. İhalede oluşan faiz oranı ile İMKB endeksi arasında ters ve zayıf bir ilişki vardır. -Kanunu karşılık oranlarım değiştirerek bankaların kamu menkul kıymetleri üzerinde zorunlu bir talep yaratmalarına neden olunmakta ve sermaye piyasası kamu menkul kıymeti ağırlıklı bir yapı sergilemektedir. Ayrıca disponibilite oranlarında gerçekleştirilen artışlar, bankaların repo işlemelerine yönelmesini hızlandırmıştır, bu durum özel sektör menkul kıymet yatırımlarını olumsuz yönde etkilemiştir. -T.C. Merkez Bankasının döviz piyasasına müdahalelerde bulunması da İMKB'ye olan talebi artırmıştır. Bunların dışında, T.C. Merkez Bankası Menkul Kıymet Tanzim Fonu ve Aracı Kurum Tedrici Tasfiye Fon'unun işlemlerini yürütmek suretiyle de sermaye piyasası ile ilişki içerisinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the countries that adopted free market economy, the Central Banks and capital markets have a very important place. While the Central Banks try to maintain that banks follow an efficient credit politics, at the same time, with the monetary instruments they also try to give a direction for the country's economy. Capital markets act as an intermediary in the getting business' long term fund requriements while they secure possibilities for the people who want to invest their savings to the securities. The means that used by the Central Banks in the regulating money amount and credit volume according to the requirements of the national economy are as follows: -Open Market Operations -Rediscount Policy -Required Rezerves Policy The tasks of the Central Banks are similar all over the world. These are: -To issue banknote -To be financial adviser and banker for the state -To keep cash reserves of the banks and to give Clearing service -To protect golden and foreign exchange reserves of the country It is observed the Central Banks have no autonomy as they perform their tasks and politics. Mostly they have to accept goverment's directions. In the countries the Central Banks have more idependence, it is easy cope with inflation and unemployment problems.Capital Markets help savings avaible in the economy canalize efficent investment fields. There are very close relationship between progressing of capital markets and economic development. A developed capital market causes the saving volume and investments grow up. An efficient capital market will canalize savings in to investments and present new profitable investment fields to investors. Security Exchanges, organized capital markets, realise secondary market operations in the free market economies. The functions of the Security Exchanges are as follows: -To getting liquidity to the security investments -Spreading securities and capital ownership -Being barometer of the market -Getting mobility to capital -Securing assurance in the market -Formation single price in the market It is known that the Central Banks operations affect capital markets direct or inderecL Different from one country to another, two main operations affect capital market directly. There are, -Open Market Operations -Margin Requriement Operations and way of suggetion. It can be summarized effect of T.C. Merkez Bankası to the capital markets as follows: - Expanding effect on the Public securities, to cause by way of Open Market Operations, -Selling Goverment Bonds and Treasury Bills by way of adjudication, it can affect capital market. There is a opposite and weak relationship between adjudication interest rate and Istanbul Security Exchange index -Changing required reserve rates, it causes bank creature a forced demand on the public securities. So capital market looks like public capital market. -That intervetion of the Central Bank to the foreign exchange market caused demand for the Istanbul Security Exchange increase.