Uluslararası entegrasyon sürecinin yerel yönetimler maliyesi üzerindeki etkileri
The effects of the international integration process on the local governments finance
- Tez No: 204395
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TATLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
ÖZET: Oktay KAYA: Uludağ Üniversitesi: Maliye: Maliye Teorisi: Doktora Tezi: IXX+ 327: â¦. /â¦. / 2006: Prof. Dr. İsmail TATLIOĞLUULUSLARARASI ENTEGRASYON SÜRECİNİN YEREL YÖNETİMLERMALİYESİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİYerel yönetimlerin mali yapısını da kapsayan reform çalışmalarındabaşarıya ulaşabilmek açısından uluslararası entegrasyon sürecinin yerelyönetimlere olan etkilerini analiz etmek son derece önemli bir konudur.Uluslararası entegrasyon sürecinin yerel yönetimler maliyesi üzerindekietkilerinin analiz edildiği bu tez çalışmasında konular üç ana başlık altındaincelenmektedir. Birinci bölümde uluslararası entegrasyonlar ve küreselleşmeolgusu ele alınmıştır. Bu bölümde ekonomik entegrasyonların özellikleri,aşamaları, ve uluslararası entegrasyonlara ilişkin çeşitli konular kavramsalçerçevede değerlendirilmektedir.Küreselleşme kapsamında ise; Küreselleşme süreci, küreselleşmeninözellikleri, küreselleşmenin kamu yönetimi üzerindeki etkileri, küreselleşmeninulus devletleri ne şekilde etkilediği ve küreselleşme ile yerelleşme arasındaki ilişkiortaya konulmaktadır. Yine küreselleşme sürecinde yerel yönetimleri ve maliyesiniderinden etkileyen uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlar bu bölümdedeğinilmektedir.İkinci bölüm ise; uluslararası entegrasyon ve küreselleşme döneminde yerelyönetimlere hakim olan politikalara ayrılmıştır. Yerel yönetimleri hemen heralanda derinden etkileyen yaklaşımlar bu bölümde ayrıntılı bir incelemeye tabitutulmuştur.Üçüncü bölüm ise; uluslararası entegrasyonların en popüler ve başarılıörneklerinden olan Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nin yerel yönetimlermaliyesi üzerindeki etkilerinin ayrıntılı bir analizine ayrılmıştır. Özellikle AvrupaBirliği'nin yerel yönetimlere yaklaşımı ve Birlik müktesebatı çerçevesinde yerelyönetimlere biçilen yeni rol ve bu rolün yerel yönetimler maliyesi üzerindekietkileri bu çalışmanın son bölümünde ağırlıklı olarak yer almaktadır. AvrupaBirliği'nin yerel yönetimlere yönelik mali yardımları ve Birliğin adaylık sürecindeve tam üyelikte Türk yerel yönetimlerine olası etkileri de bu bölümde ele alınandiğer konulardır.Uluslararası entegrasyonlar; entegrasyona dahil olan ülkelerin yerelyönetimlerinden entegrasyonun amaçlarının gerçekleştirilmesi ve böylelikleentegrasyonun kökleşmesi için faaliyette bulunmalarını talep etmektedir. Ayrıca,entegrasyonun sağlıklı bir şekilde işlemesi ve istikrarı için entegrasyon tarafındanbelirlenen sınırlamaların ve taahhütlerin üye ülkelerde yerel yönetimlerin de dahilolduğu kamu kesimince yerine getirilmesi talep edilmektedir.Uluslararası entegrasyon süreci yerel yönetimleri hemen her alandaetkilemektedir. Yerel yönetimler maliyesi de bu süreçlerden etkilenen başlıcaalanlar içerisinde yer almaktadır. Uluslararası ekonomik ve mali kuruluşlar ileçok uluslu şirketlerin de belirleyici aktörler olarak yer aldıkları küreselleşme veuluslararası entegrasyon süreci, yerel yönetimleri finansman, hizmet sunmayöntemleri, merkezi yönetimle aralarındaki ilişkiler (görev ve kaynak bölüşümü,idari vesayet, merkezi idare bankaları vb.), personel, denetim, yurtiçi ve sınırötesiişbirliği, katılım, uluslararası kuruluşlar ve yabancı sermaye piyasalarıyla olanilişkiler gibi pekçok konuda derinden etkilemiştir.Kimi zaman bunun da ötesine geçilerek, Avrupa Birliği entegrasyonundaolduğu gibi birliğin amaçlarının gerçekleştirilmesinde bölgesel ve yerel yönetimlerbaşlıca aktörler olarak görülmekte ve bu amaçların gerçekleştirilmesi için yerinegetirilmesi gereken faaliyetlerin mümkün olduğunca halka en yakın yönetimbirimlerince ifa edilmesi (subsidiarite) esası getirilmektedir. Bu kural birlikmüktesebatının bir parçası yapılmakta ve hazırlanan birlik anayasa taslaklarındabu ilkeye yer verilmektedir.AB'ye uyum sürecinde yerel yönetimlerimize de önemli görevlerdüşmektedir. Avrupa Birliği, kaynak kullanımında etkin, katılımcı ve halka yakınbir yerel yönetim sistemi öngörmektedir. AB'nin birlik politikalarınınuygulanmasında yerel yönetimlere biçtiği rolü sağlıklı olarak saptayabilmek vebunun gereklerini yerine getirmek için gerekli yasal ve idari tedbirleri almakmerkezi yönetim ve yerel yönetimlerin başlıca görevlerindendir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Oktay KAYA: Uludağ Üniversitesi: Maliye: Maliye Teorisi: Doktora Tezi: IXX+ 327: â¦. /â¦. / 2006: Prof. Dr. İsmail TATLIOĞLUTHE EFFECTS OF THE INTERNATIONAL INTEGRATION PROCESS ONTHE LOCAL GOVERNMENTS FINANCETo analyse the effects of the international integration process on the localgovernments is considerably important study field in terms of achieving thereform studies including the financial structure of local governments.The topics in this thesis research, which the effects of the internationalintegration on the local governments finance are analysed, are examined underthree major headings. The fact of international integrations and globalization ismentioned in the first section. In this part, the features of financial integration, itsstages and various topics related to the international integration are evaluatedwithin a conceptual framework.As for the globalization, the process of globalization, its features, the effectsof globalization on public governments, how it affects the national states and therelationship between globalization and localization are introduced. Theinternational economic and financial institutions affecting the local governmentsand its finance profoundly in the globalization process are once again mentioned inthis part.The second section is left for the policies that dominate the localgovernments in the period of international integration and globalization. In thispart the approaches which have an influence on the local governments profoundlyin almost every area are analyzed in detail.The third section is about a detailed analysis of the effects of the EuropeanCouncil and European Union, the most popular and most successful examples ofthe international integration, on the local governments finance. Especially theapproaches of European Union to the local governments and a new role assignedto the local governments within the framework of acquis communataine and theeffects of this role on local governments finance are largely included in the finalpart. The financial support of the European Union for local governments andpossible effects of the Union to Turkish local governments in the period ofcandidateship and a full membership are also the other topics included in thissection.International integrations demands that local governments of the countrieswhich are included in integration realize the aims of the integration and thus workfor taking root of the integration. Furthermore, its demanded that the restrictionsand undertakings determined by the integration are fulfilled by the public sectorincluding the local governments in member countries in order to make it work in agood and stable way.Process of the international integration affects the local governments inalmost every area. The finance of the local governments is among the major oneswhich is affected by these processes. The process of globalization and internationalintegration which the international economic and financial institues andmultinational companies as well take part as determinative actors affects localgovernments profoundly at various topics such as financing, the methods ofserving, the relationship with central government (task and source distribution,administrative tutelage, central government banks etc.), staff, supervision,domestic and transfrontier cooperation, attendance, international institutions andforeign capital market.Sometimes by passing beyond this as well, regional and local governmentsare seen as major actors in order to realize the aims of the union as it happens inEuropean Union Integration and that the activities, which must be fulfilled torealize these aims, are held by the units that are the closest to public as far aspossible, namely principal of subsidiarite is brought. This rule is made a part ofacquis communautaire and this principal is included in the constitution outlines.Local governments have important mission in the adaptation process toEuropean Union. European Union stipulates a system of a local governmentswhich is active in using source, participant and close to public. To be able todetermine correctly the role which European Union assigns to local governmentsin the application of unity policies and to take necessary legislative andadministrative precautions in order to fulfill it are the primary mission of centraland local governments.