İnsan kaynakları yönetim süreçleri çerçevesinde öğretmen değerlendirilmesinde performans değerlendirme: Özel bir ilköğretim okulundaki sınıf öğretmenlerinin görüşleri
Within the framework of human resource management process performance evaluation in teacher evaluation: Perceptions of primary school teachers in a private primary school
- Tez No: 210090
- Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel bir ilköğretim okulunda görev yapan sınıf öğretmenlerinin öğretmen değerlendirilmesinde performans değerlendirme sistemine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu bağlamda, araştırmada nitel araştırma yaklaşımlardan yarı-yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmış ve veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2006?2007 öğretim yılı güz döneminde Eskişehir İli MAT-FKB Özel Gelişim İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, okulun İlköğretim bölümünde görev yapmakta olan 12 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırma verileri, öğretmenlerin uygun oldukları saatlerde görev yaptıkları okuldaki veli görüşme odalarında 25 Aralık 2006?15 Ocak 2007 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada, Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan ?Yarı-yapılandırılmış Görüşme Formu? ve ?Öğretmen Kişisel Bilgi Formu? aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verileri içerik analiz yoluyla çözümlenmiş, daha sonra, araştırma soruları temel alınarak bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara dayalı olarak şu sonuçlar ortaya çıkmıştır: ? Araştırmada öğretmenlerin belirttikleri görüşlerin, 2'si performans ve 11'i de performans değerlendirme tanımı biçiminde ortaya çıkmıştır. Performans tanımı yapan öğretmenlere göre, performans, öğretmenin görevini iyi yapması olarak tanımlamıştır. ? Öğretmenlerin biri dışında tümü öğretmen değerlendirmesinde performans değerlendirme sisteminden yararlanılmasını gerektiği yönünde görüş belirtmiştir. Öğretmen değerlendirmesinde performans değerlendirme sisteminin neden kullanılması gerektiğine ilişkin belirtilen görüşlerin 8'i mesleki gelişim, 4'ü örgütsel amaçların gerçekleşme düzeyini belirleme, 2'si performansa dönük rehberlik, 2'si ödüllendirme, 1'i öğretmen eğitimini değerlendirme ve 1'i de eğitimin toplumsal işlevini geliştirme biçimindedir. ? Öğretmenlerin, kendi performansının değerlendirilmesinde performans değerlendirmeden yararlanılmasına ilişkin 11 öğretmen olumlu görüş belirtirken; 1'i bu konuda olumsuz görüş belirtmiştir. Performans değerlendirmenin kendinin değerlendirmesinde neden kullanılması gerektiği yönünde belirtilen görüşlerin 6'sı mesleki gelişim, 4'ü ödüllendirme, 2'si performansa dönük rehberlik, 2'si eğitimöğretimin niteliğini geliştirme ve 1'i de nesnel değerlendirme biçimindedir. Bu konuda 1 öğretmen mesleki deneyimine güvendiği için performans değerlendirme sisteminin kullanılması gerektiğini neden olarak belirtmiştir. Öğretmen değerlendirilmesinde performans değerlendirme sisteminin kullanılmasını istemediğini belirten 1 öğretmen ise, performans değerlendirme sistemin kullanılmamasını isteme nedeni olarak bireysel kaygı düzeyinin yüksek olmasını göstermiştir. ? Öğretmenler, öğretmen performansını değerlendirme sürecine birden farklı kişi ve kurumun katılması yönünde görüş açıklamışlardır. Öğretmenlerin tümü okul yönetiminin performans değerlendirme sürecine katılması gerektiği yönünde görüş belirtmiştir. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin belirtikleri görüşlerin, 9'u velilerin, 7'si öğrencilerin, 6'sı diğer öğretmenlerin, 4'ü akademisyenlerin, 4'ü müfettişlerin ve 2'si de okulda çalışan diğer personelin de öğretmen performansını değerlendirme sürecine katılması gerektiği biçimindedir. Ayrıca, bu konuda belirtilen 1'er görüş ise, sivil toplum örgütleri, okul bölgesindeki halk, okul-aile birliği, mahalle muhtarı, diğer kamu görevlileri, Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ifade edilmiştir. ? Performans değerlendirme sürecinde yaşanabilecek sorunlara ilişkin bir öğretmen dışında tüm öğretmenler görüş bildirmiştir. Bu görüşlerin 5'i değerlendirme süresinin az olması, 5'i yanlı değerlendirme yapılması, 3'ü iletişim sorunun yaşanması, 2'si sınav sonuçlarının öğretmen performansıyla ilişkilendirilmesi ve 2'si de performans değerlendirme sonuçlarının amaç dışı kullanılması biçimindedir. Birer öğretmen ise, olumsuz öğretmen tutumu, gereksiz rekabete neden olma ve değerlendirmeye az sayıda ilgilinin katılımı konularını performans değerlendirme sürecinde yaşanabilecek sorunlar olarak ifade etmiştir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak geliştirilen öneriler şunlardır: ? Öğretmenler, öğretmen değerlendirmesinde performans değerlendirme sisteminin kullanım amacı ve performans değerlendirme sürecine ilişkin bilgilendirilmelidir. ? Öğretmenler performans değerlendirme sürecinde kimlerin neden yer alması gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir. ? Öğretmenlere performans değerlendirme sonuçlarından nasıl yararlanılacağı konusunda açıklama yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to figure out the perceptions of primary school teachers on performance evaluation system in teacher evaluation. Regarding this aim, the data of the present study is gathered through a semi structured interview technique, which is a qualitative research method, and the gathered data is analyzed through content analysis method. The application of the study is held in MAT FKB private Gelişim Primary School in Eskişehir during the Fall semester of 2006 ? 2007 educational term. Participants of the study are 12 primary school teachers, who work in the primary section of the school. The data of the study is gathered between 25 December 2006?15 January 2007 in the meeting room of the school in the convenient occasions of the teachers. The data gathering instruments were ?Semi-structured Interview Form? and ?Teacher Demographic Information Form? which were developed by the researcher. The gathered data were analyzed through content analysis technique and the findings were defined and interpreted with respect to the research questions. Concerning the gathered data of the present study following findings are defined; ? In the research, concerning to the perceptions of the teachers, it is seen that, two of them defined performance and 11 of them defined performance evaluation. According to the teachers who defined performance, performance is that teachers give importance to their job. ? Except one of the teachers all of them stated that performance evaluation system must be used. Concerning to the reason of using performance evaluation system, teachers stated some factors such as professional development (8), determination of the level of the realization of the organizational aims (4), guidance for the performance (2), awarding (2), assessment of teacher education (1) and developing the communicational function of the education (1). ? About the teacher evaluation via performance evaluation, 11 teachers are positive and one is not. Teachers who believes that performance evaluation system would be used for them, stated some reasons such as professional development (6), awarding (4), guidance for the performance (2), developing the qualification of teaching-training (2), objective evaluation (1). About the use of performance evaluation system, one teacher mentioned his professional experience as a reason. One teacher who negative about the use of performance evaluation system in teacher evaluation, gave personal anxiety level as a reason. ? Teachers agree that there must be multiple persons and institutes in the process of evaluation of teacher performance. And all of the teachers agree that the school managers must take place in the performance evaluation process. Also teachers believes that, parents (9), students (7), other teachers (6), academicians (4), inspectors (4), school personal (2) must take place in the process. Additionally, civil society organizations, the community near the school region, school-family union, village headman, other public officers, governor and national educational ministry have been stated by one of the teachers. ? Except one of the teachers all of them stated their views regarding the problems would be encountered in the process of performance evaluation. These views are, insufficient time for evaluation (5), possibility of subjective evaluation (5), possible problems in communication (3), the fact that examination scores seen as teacher performance (2) and the usage of evaluation results in wrong way (2). And negative teacher attitudes, causing unnecessary rivalry and very few attendant participation factors have been stated by one of the teachers. According to the results of the study, fallowing suggestions were made; ? Teachers must be informed about the aim and process of performance evaluation in teacher evaluation. ? Teachers must be informed regarding the persons who must be in teacher evaluation process. ? Teachers must be informed about the functions of performance evaluation system.