Efl learners' perception of blended writing class: Blog and face to face
İngilizce hazırlık öğrencilerinin karma yazma becerileri derslerine ilişkin algıları: Blog ve yüzyüze yazma
  1. Tez No: 210089
  2. Yazar: NAZMİ TASLACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısmanın amacı ngilizce hazırlık ögrencilerinin karma yazma becerileri dersine iliskin algılarını saptamaktır. Çalısmaya Anadolu Üniversitesi Hazırlık Okulu ? ngilizce orta düzeyde iki ayrı sınıftan toplam 55 ögrenci katılmıstır. Kullanılan veriler de ögrencilerin üç farklı asamada yazdıkları yansımalardan elde edilmistir. Ögrencilerin yazdıkları ilk yansımalar birinci dönemdeki yazma becerileri dersine iliskin görüsleri ile ilgili olup sorun tespitinde kullanılmıstır.kinci asamada yazılan yansımalar ise karma yazma uygulamaları esnasında düzenli olarak kullanılan web ortamında yazılmıstır. Son yansımalar ise çalısmanın tamamlanmasından hemen sonra yazılmıstır. Yazılan yansımaları ögrenciler, karma yazma ortamına, yazma uygulamalarına, günlük yazma uygulamalarına, ödevlere ve görsel malzeme kullanımına yönelik açık uçlu soruları yanıtlayarak hazırlamıslardır.Ögrencilerin büyük çogunlugu yazdıkları ilk yansımalarında yazma dersiyle ilgili olumsuz görüs bildirmis olmalarına ragmen blog uygulamasından sonra yazılan ikinci ve üçüncü yansımalardaki yorumlar büyük bir çogunlukla olumlu yönde olmustur.Yapılan bu arastırmanın sonucu ögrencilere sunulan yeni ortam nternet'in karma yazma dersi uygulamalarında önemli bir destek olabilecegini gösterdi.kinci yansımalardan elde edilen yargıların % 94'ü, üçüncü yansımalardan elde edilen yargıların % 99'u karma yazma dersine iliskin olumlu yargılar içermektedir.Bunun yanında, hazırlık okulu programındaki yazma becerileri dersine bir destek olarak kullanılan bu çevrimiçi platform yansıma odaklı düsünme, bireysel eglence, akademik gelisim, yazma dersi içerigi, güncellik, gerçek dille etkilesim, gerçek amaçlı ve gerçek hedef kisilere yazma fırsatları, görsel öge çesitliligi, yer zaman bagımsız etkilesim, ögrenci sorumlulugu ve ögrenci merkezlilik gibi konularda fayda sagladıgını ortaya koymustur. Sonuç olarak ta, elde ettigimiz bulgular, gerek ders gerekse uygulama desenlemede, anlamlı ve hayattan ders içi uygulamalar saglayarak sınıf uygulamalarıyla gerçek hayat arasında bir köprü kurmaya yarayacak yeni bir bakıs açısı kazanılmasına aracı olmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate student perception of blended writing classes. The study was conducted with 55 intermediate level EFL learners from two different writing classes in the preparatory school at Anadolu University. Data was collected by means of students? written reflections at three different phases. The first reflection was about their writing class experience during the first term and this was used to state the problem. The second set of reflections was written throughout the blended writing process. The last reflections written by the students were upon the completion of the study. These reflections were lead by means of open-ended questions about the medium, writing practices, journals, homework and visual aids. Although in their first reflections the majority of the students stated that they perceive writing class negatively, their perceptions were positive in the second and third reflections after they experienced the blended writing class. The results of the data analysis indicated that blended writing class was very supportive to create a positive attitude towards writing lessons as 94 % of the communication units in the second reflections and 99 % of the communication units in third reflections were positive about blended writing. Moreover, students? second and third reflections indicated that the online platform provided opportunities for reflective thinking skills, personal enjoyment, academic development, authentic language exposure, up-to-dateness, authenticity in purpose and audience, variety of visual aids, extended interaction, learner responsibility, and learner centeredness. As a result, the findings in this research offer some insights for course and task design, in order to build up a bridge between the classroom practices and the real life, which will be leading to a meaningful and from-life authenticity based classroom practices.