Dokuzuncu sınıf bilgi ve iletişim teknolojileri ders kitabının görsel tasarım ilkelerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of 9th grade information and communication technologies textbook according to visual design principles
- Tez No: 210094
 - Danışmanlar: PROF.DR. H. FERHAN ODABAŞI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Lise birinci sınıf Bilgi ve İletişim Teknolojileri ders kitabının görsel tasarım ilkelerine uygun olup olmadığına ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada 2006-2007 öğretim yılında Anadolu ve Osmangazi Üniversiteleri Eğitim Fakültelerinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Sınıf Öğretmenliği bölümlerinin son sınıflarında öğrenim gören 342 öğrenciden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, öğretmen adaylarının bazı kişisel özelliklerinin belirlenmesi için kişisel bilgi formu ve Alpan (2004) tarafından oluşturulmuş görsel tasarım ilkeleri anketi aracılığı ile toplanmıştır. Görsel tasarım ilkeleri anketi; metin tasarımı, görsel öğelerin tasarımı, sayfa tasarımı, kapak tasarımı ve üretime yönelik dış yapı özellikleri olmak üzere beş etkenden ve toplam 48 maddeden oluşmaktadır. Öğretmen adaylarına ilk önce ders kitabı dağıtılmış ve öğretmen adayları bu ders kitabını inceledikten sonra beşli likert tipli olan anket dağıtılmıştır. Öğretmen adayları bu anketi bir ders saatinde cevaplamışlardır. Bütün bu uygulama toplam 13 oturumda gerçekleştirilmiştir. Bu anket ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri ders kitabının görsel tasarım ilkelerine uygunluğu öğrenci görüşlerine göre belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin yüzdeleri, frekansları, aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları alınmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise SPSS for Windows 13.0 programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde istatistik teknik olarak ikili karşılaştırmalarda ilişkisiz (bağımsız) örneklemler t testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonunda, Bilgi ve İletişim Teknolojileri ders kitabının öğretmen adaylarının görüşlerine göre görsel tasarım ilkeleri açısından yani metin tasarımı, görsel tasarım, sayfa tasarımı, kapak tasarımı ve üretime yönelik dış yapı özelliklerine genel anlamda uygun biçimde tasarlanmış olduğu saptanmıştır. Bilgi ve İletişim Teknolojileri ders kitabının görsel tasarım ilkelerine uygunluğuna ilişkin değerlendirilmesinde cinsiyete göre farklılık gösterdiği, öğretmen adaylarının öğrenim gördüğü üniversitelere göre ise farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine prospective teachers? opinions related to whether 9th grade Information and Communication Technologies textbook is designed according to visual design principles The research data was obtained from 342 senior students in Elementary School Teaching, Elementary Maths Teachingand Computer and Instructional Technologies departments in the Faculties of Education at Anadolu University and Osmangazi University in 2006-2007 school year. A survey model was used in this research. The data of the research was obtained by personal information form in order to determine some personal characteristics of prospective teachers, and a visual design principles questionnaire created by Alpan (2004). Visual design principles questionnaire consists of 48 items with five factors; copy design, design of visual elements, page design, cover design and features of external structure intended for production. First, textbooks were given to the v prospective teachers. After prospective teachers examined that textbooks, five-point Likert scale Visual design principles questionnaire was given. Prospective teachers responded to the items in questionnaire during a lesson period. The data collection took 13 class sessions.. With this questionnaire, adequacy of Information and Communication Technologies textbooks according to visual design principles was determined based on students? opinions. The percentages, frequencies, arithmetic mean and standard deviation of data were calculated. SPSS for Windows 13.0 programme was used to analyse the data. As a statistical technique to compare students? scores, t test was used. At the end of the study, it was determined that according to the prospective teachers? opinions Information and Communication Technologies textbooks was designed properly according to visual design principles, that is, in copy design, design of visual elements, page design, cover design and features of external structure intended for production. It was determined that the student?s analysis Information and Communication Technologies textbooks showed differences between genders however no differences were found between universities.