Zihin yetersizliği olan öğrencilere yönelik hazırlanan kendini yönetme stratejileri öğretim paketinin etkililiği
The effectiveness of self management strategy instruction package prepared for students with intellectual disabilities
- Tez No: 210099
- Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL KIRCAALİ İFTAR, Y.DOÇ.DR. OĞUZ GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada; kendine ön uyaran verme, kendini kaydetme, kendini değerlendirme ve kendini pekiştirmeden oluşan kendini yönetme stratejileri öğretim paketinin zihin yetersizliği olan öğrencilerin, (a) kendini yönetme stratejilerini kullanma becerilerini kazanmaları ve sürdürmeleri, (b) kendini yönetme stratejilerini kullanarak etkinliği yerine getirmeleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada ayrıca, strateji kullanımının farklı davranışlara ne düzeyde genellendiği ve kendini yönetme stratejilerinin kullanımına yönelik anne-baba görüşleri belirlenmiştir. Araştırmaya Ankara ilinde bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden, hafif düzeyde zihin yetersizliği olan, 10?11 yaşları arasındaki biri kız, ikisi erkek üç öğrenci katılmıştır. Araştırmada, etkililiği değerlendirmek üzere tek denekli araştırma modellerinden denekler arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada hem gözlemciler arası güvenirlik hem de uygulama güvenirliği verisi toplanmış ve yüksek güvenirlik bulguları elde edilmiştir. Araştırma bulguları; kendine ön uyaran verme, kendini kaydetme, kendini değerlendirme ve kendini pekiştirmeden oluşan kendini yönetme stratejileri öğretim paketinin zihin yetersizliği olan öğrencilerin kendini yönetme stratejilerini kullanma becerilerini kazanmalarında etkili olduğunu ve stratejileri kazanan öğrencilerin uygulama sona erdikten sonra da bu stratejileri kullanmaya devam ettiklerini göstermiştir. Ayrıca, kendini yönetme stratejilerinin kullanımı sırasında etkinliği yerine getirme davranışlarında olumlu yönde bir farklılık olduğu, bu farklılığın uygulama sona erdikten sonra da korunduğu ve kazanılan stratejilerin farklı davranışlara genellendiği de belirlenmiştir. Aile üyeleriyle yapılan görüşmelerden elde edilen sonuçlar ise, kendini yönetme stratejilerinin kullanımına yönelik anne-baba görüşlerinin olumlu yönde olduğunu gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of self management strategy instruction package consisting of antecedent cue regulation, self recording, self evaluation, and self reinforcement on (a) acquiring and maintaining self management skills by students with intellectual disabilities and (b) completing assignments by using these strategies were investigated. Furthermore, generalization and social validity effects of self management strategies were examined as well. Three students 10-11 years old (one female, two male) with mild intellectual disabilities participated in the study. To assess the effectiveness, multiple probe design with probe conditions across subjects was used. Both dependent reliability and independent reliability data were collected and high reliability rates were obtained. The findings of this study showed that self management instruction package was effective on acquiring and maintaining self management skills by students with intellectual disabilities. The usage of self management strategies facilitated assignment completion of the students as well. In addition, students maintained the self management strategies and generalized these strategies across different assignments. Moreover, social validity results obtained from the parents of the participants were very positive as well.