Öğretim Üyesi Adayları İçin Öğretimsel Gelişim Programının Değerlendirmesi
Evaluation of Instructional Development Program for Faculty Candidates
- Tez No: 210100
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu araştırmanın amacı, Yükseköğretim Kurulu'nun 05.10.1999 tarih ve 99.50.2691 sayılı kararı uyarınca, eğitim bilimleri alanı dışındaki bilim dallarında doktora öğrenimine devam eden ve geleceğin öğretim üyesi adayı olarak görülen doktora öğrencilerinin öğretim bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amacıyla almaları öngörülen ?Gelişim ve Öğrenme? ile ?Öğretimde Planlama ve Değerlendirme? derslerini, bu dersleri alan doktora öğrencilerinin ve bu dersleri yürüten öğretim elemanlarının görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Araştırmanın çalışma evrenini, 2005?2006 öğretim yılı güz döneminde sözkonusu derslerin açıldığı 38 devlet üniversitesinde bu dersleri alan doktora öğrencileri ve bu dersleri yürüten öğretim elemanları oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, ?Öğretim Üyesi Adayları İçin Öğretimsel Gelişim Programının Değerlendirmesi? başlıklı iki anket aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde sayı ve yüzdeler, bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans çözümlemesi ve Tukey HSD testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonunda, 2005?2006 öğretim yılı güz döneminde Gelişim ve Öğrenme ve Öğretimde Planlama ve Değerlendirme derslerini alan doktora öğrencileri ile bu dersleri yürüten öğretim elemanlarının, bu derslerin uygulama ilkelerini ve öğelerini genel olarak uygun buldukları; doktora öğrencilerinin programın uygulama ilkeleri ve öğelerine ilişkin görüşlerinin kimi değişkenlere göre farklılık göstermediği; bu derslerde kazandırılması öngörülen bilgi ve becerilerle ilişkili amaçların gerçekleştiği; programın doktora öğrencileri üzerinde, genel olarak olumlu etkiler bıraktığı; öğretim elemanlarının derslerin uygulanması sırasında genel olarak güçlük yaşamadıkları; öğrenci ve öğretim elemanlarına göre, programın tüm öğretim elemanlarını kapsaması, programın planlanmasında ve uygulanmasında katılımı özendirecek biçimde zaman, süre, biçim, içeriğin esnek bir biçimde düzenlenmesi, gereksinimlerin dikkate alınması ve programa katılımın ödüllendirilmesi görüşünde oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the courses of Development and Learning and Instruction Planning and Evaluation given for the development of faculty members? instructional knowledge and skills according to views of the faculty members giving these courses and of the faculty candidates taking these courses. Doctoral students taking the courses and the faculty members giving these courses in fall semester of 2005-2006 academic year in 38 state universities comprise the population of the research. Data was collected by means of two questionnaires. In data analysis period, percentages, ttest, one way ANOVA and Tukey HSD tests were applied. Results indicated that doctoral students attending to instructional development program including these courses have found the implementation principles and elements of the courses quite adequate. It was found out that opinions of doctoral students regarding program implementation principles and elements did not differ in accordance with various variables. The results show that the objectives of these courses are accomplished. Program has been found to affect the students more positively in general. Faculty members experienced no difficulties during the implementation of these courses in general. The doctoral students and faculty members stated their views about the development of program in that it should include all faculty members. However, they stated that during planning and application of the program should be organized in a way that encourage faculty members to participate in program and participation in to the program should be rewarded.