Do turkish teacher traniees avoid English phrasal verbs?: A study with the students of elt department, Anadolu University
Öğretmen adaylari İngilizce parçali fiilleri kullanmaktan kaçiniyorlar mi? Anadolu Üniversitesi ingilizce öğretmenliği programi öğrencileriyle yapilan bir çalişma
- Tez No: 210098
- Danışmanlar: PROF. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gerek ikinci dil olarak ngilizce ögrenme ortamında, gerekse yabancı dil ortamında ngilizce'yi ögrenirken parçalı fiiller ögrenilmesi güç yapılardır. Bu arastırmanın amacı, Anadolu Üniversitesi, ngilizce Ögretmenligi Programında okuyan ögretmen adaylarının parçalı fiilleri kullanmaktan kaçınıp kaçınmadıklarını saptamaktır. Bu amaçla ngilizce ögretmenligi programında okuyan 400 ögrenci ve University at Buffalo S.U.N.Y./U.S.A. de ögrenim gören, ana dili ngilizce olan 15 ögrenciden veri toplandı. Veri toplama sürecinde, ?British National Corpus? tan kullanılma frekanslarına göre seçilen parçalı fiiller, Türk ögrencilerin ngilizce ögrenim süreçleri boyunca kullandıkları kaynaklarda bulunan parçalı fiillerle karsılastırıldı. Ortak olarak seçilen 20 parçalı fiil veri toplama amacıyla 3 farklı test içerisinde kullanıldı. Türk ögrencilere öncelikle çoktan seçmeli test soruları verilip parçalı fiilleri tanıyarak tercih edip etmedikleri ölçüldü. kinci olarak verilen bosluk doldurma testinde ise ögrencilerin parçalı fiilleri kullanıp kullanmadıklarına bakıldı. Son olarak verilen çeviri testinde ise arastırmada seçilen parçalı fiillerin anlamlarının ögrenciler tarafından bilinip bilinmedigi ölçüldü. Ana dili ngilizce olan katılımcılara da çoktan seçmeli ve bosluk doldurma testleri aynı amaçla verildi. Testlerden elde edilen veriler birbirleriyle ve gruplar arasında karsılastırılarak su sonuçlara ulasıldı. ngilizce iv ögretmenligi programında okuyan ögretmen adayları parçalı fillleri kullanmaktan kaçınmamaktadır. Bu grup okudukları sınıflara gore degerlendirildiginde parçalı fiilleri kullanmaları açısından aralarında anlamlı bir fark vardır. Ancak bu fark sınıf düzeylerine göre dogru orantılı degildir. Aynı grup kendi içinde degerlendirildiginde çoktan seçmeli testte bosluk doldurma testine göre daha fazla parçalı fiil kullanmıstır. Parçalı fiillerin kullanımında herhangi bir kaçınma yada nadir kullanımın görülmemesi ve bu tür fiillerin bosluk doldurma testinde daha çok kullanılması bizi su açıklamaya götürür. Öncelikle bütün katılımcılar ngilizce seviyeleri iyi olan kisilerdir. Bu da önceki arastırmalardan elde edilen ngilizce seviyesi arttıkça kaçınmanın azaldıgı tezini dogrulamaktadır. ngilizce ögretmenligi programında okuyan katılımcıların çoktan seçmeli ve bosluk doldurma testlerindeki basarıları arasında önemli bir fark olması sunları göstermektedir. Çoktan seçmeli test sırasında ögrencilerin parçalı fiilleri tanıması yeterlidir ancak bosluk doldurma testi sırasında herhangi bir seçenek yoktur ve ögrencilerin hedeflenen yapıyı kullanmaları gerekir. Aynı zamanda katılımcılar ögrenim hayatları boyunca kullandıkları çoktan seçmeli test teknigine daha yatkınlardır.
Özet (Çeviri)
Phrasal verbs are one of the most difficult structures to master in both English as a Second Language (ESL) and English as a Foreign Language (EFL) environment. This study investigates the avoidance of English phrasal verbs (PV) by Turkish ELT teacher trainees. For the evaluation of phrasal verb production, 400 ELT students and 15 native speakers of English from University at Buffalo S.U.N.Y. /U.S.A. participated in the study. Data were collected through three different elicitation tests. To prepare test items, 20 most frequent phrasal verbs were collected from the British National Corpus and they compared with the PVs in the participants? textbooks in order to establish content familiarity, validity and reliability. 20 PVs were included in the study. Non-native participants were first, given multiple choice test and their preferences of phrasal verbs were checked at the level of recognition. Second, fill-in the blanks test items were administered to see whether the participants prefer phrasal verbs at the level of active use. Finally, ELT learners took the translation test in which the ultimate purpose was to see whether they know the meaning of each phrasal verb item collected. Native speakers, on the other hand, took multiple choice test and fill-in the blank test. vi Semantic nature of PV type, participants? year of study and different test types were considered to be three variables of the study. Data were analyzed between groups and among groups and the results showed that there wasn?t any avoidance of phrasal verbs by Turkish ELT teacher trainees. Compared within non-native participants, the results suggested that there was a significant difference among ELT groups. There wasn?t a positive correlation among groups in terms of their year of study. Scores of two different tests suggested that task effect has shown significant difference. That is, all of the participants preferred phrasal verbs less frequently in fill-in the blanks test and they used PVs in multiple choice test more often. Finally, the grade level of participants, collected phrasal verb items and test familiarity were considered to be the reasons of non-avoidance. All of the participants were advanced level of English so; lack of avoidance might be due to the participants? level of proficiency. Supporting this theory, past research has suggested that the level of avoidance decreases while the proficiency level increases. PVs were also collected from different EFL textbooks of the students, that is, they all studied the PVs in their courses. Finally, the participants multiple choice test scores were significantly higher than their fill-in the blanks test scores because they are familiar with this type of test and multiple choices test determines their performance at the level of recognition whereas fill-in the blank test determines the students? performance at the level of active use.