Tüketim kooperatiflerinde fiyatlandırma kararları
- Tez No: 21011
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Ülkemizde sanayileşme ile birlikte başlayan geniş işgücü ve şehirleşme sonucunda, tüketim olgusunda büyük gelişmeler olmuştur. Bunun sonucunda tüketim kooperatifçiliği yoğun olarak ücretli kitlelerin bulunduğu yerlerde gelişme eğilimi göstermiştir. Tüketim Kooperatiflerinin tüketicinin korunmasında, genel piyasa fiyatlarının oluşmasında ve kooperatif faaliyetin istenilen amaca ulaşmasındaki yeri tartışılamaz. Ancak ülkemizdeki tüketim kooperatiflerinin içinde bulunduğu genel işletmecilik sorunları nedeniyle tam bir gelişme gösteremedikleri açıktır. Eskişehir Belediye sınırlan bazında mevcut tüketim kooperatifleri, fiyatlandırma kararlan açısından incelendiğinde hem ortak sayısı, hem de sermaye yönünden yetersiz oldukları, bu yüzden büyük oranlarda alımlarda bulunamamaları nedeniyle faaliyetlerini daralttıkları görülmektedir. Bu nedenle tüketim kooperatiflerinde fiyat kararlarının kolay olarak verilebileceği söylenemez. Kooperatif işletme; maliyet giderleriyle birlikte faaliyette bulunduğu ekonomik ve siyasi çevre ile yatırımlan, satış hacmi, nakit akışı ve ortakların beklentileri gibi faktörleri de gözönünde bulundurmalıdır. Çünkü fiyatlandırmada güdülen amaç ve hedefler kooperatifin genel amaç ve hedeflerine ulaşmada temel oluşturmaktadır. Günümüzde tüketim kooperatifleri, çok mağazalı supermarket ve tanzim satış kuruluşlarıyla rekabet edebilmek için uygun fiyatlandırma kararlarını seçerek piyasadaki etkinliğini artırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Consumption in Turkey has been developed substantially due to industrialization and urbanization. As a result of this, the number of consumption cooperatives have increased in places where workers longly live. Consumption cooperatives play important roles in defending consumers and constituting market prices. However they have not developed completely in Turkey because of administrative reasons. In this study consumption cooperatives within Eskişehir Municipality have been examined having regard to pricing decisions. According to the results of this investigation these cooperatives had reduced their activities due to having insufficient capital and number of members. Hence it is difficult to say that consumption cooperatives can easily make decisions about pricing. In pricing, cooperatives should take into account costs, selling capacities, cash flows and desires of their partners as well as investment and economic and political environments in which they perform. Because the goals and targets of pricing are the mean factors of achieving cooperatives general aims. For this reason cooperatives should choose appropriate pricing and improve their effectiveness in order to compete with department stores.