Tüketim kooperatiflerinde mağaza içi düzeni ve tüketici davranışlarına etkisi
- Tez No: 30317
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KARALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Günümüzde hızla gelişen teknoloji beraberinde pek çok yenilikler getirmiştir. Bu yenilikler ışığında tüketicilerin satın alma eylemlerinde de gözle görülür değişiklikler olmuştur. Ülkemize hızla giren supermarket, hipermarket gibi alışveriş merkezlerinin varlığı, tüketim kooperatifleri üzerinde tüketicileri daha olumlu gözlerle bakmaya itmiştir. Özellikle büyük şehirlerimizde rekabet ortamında kendini önemsenecek derecede gösteren bu alışveriş merkezleri, öncelikle mağaza içi düzenine önem vermiş ve buna göre tüketici birimlerini satın almaya yönlendirmiştir. Tüketicilerin alışveriş amacıyla mağazaya girişlerinden, satın alma eylemi tamamlandıktan sonra çıkıncaya dek karşılaşılması beklenen tüm sorunlar en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve daha büyük tüketici kitlelerine seslenen yöntemler geliştirilmiştir. Bu nedenle tüketicilerin korunmasını da hedefleyen tüketim kooperatiflerinin işletme içinde istenen mağaza içi düzenlemelerine gitmeleri, ortak ve ortak olmayan tüketicilerin istekl'erini, ön planda tutarak hareket etmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays technology which is developing swiftly has brought about a lot of innovations together with itself. In the light of these innovations, visible changes have accured in the action of purchase of the consumers. The presence of the shopping centers such as supermarkets and hypermarkets, which came into existence rapidly in Turkey, has given the consumer a more positive idea towards the consumer's coops. These shopping centers have played an important role in a rival system so as to gain public acceptance, particularly in metropolitan areas, an eventually, they have given priority to interior design have given priority to interior design of the center, and by doing so, encaurageal their to buy consumer units. Utmost care has been given to every problem which the consumer would possibly meet during the period of shopping and after shopping until leaving the center, and same methods which attract larger bodies of consumer have been developed. Consequently, the consumer's coops, which aim to protect the consumer's as well, should do the required interior design at the enter and taking the demand of share holders and ofran-share-halders into condideration, they should perform their duties.