Sigorta şirketleri için örnek bir hisse senedi portföy çalışması
  1. Tez No: 21012
  2. Yazar: HASAN BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sermaye piyasasının iki önemli kurumu sigorta şirketleri ve borsalardır. Sigorta şirketleri kişilerin çeşitli risklerden korumak için oluşturdukları birliklerdir. Bu kuruluşların en büyük özelliği geleceğe yönelik güvence vermeleridir. Sigorta şirketlerinde birer ticari kuruluştur ve tüm ticari kuruluşlar gibi bir takım riskler taşırlar. Ekonomik az gelişmişliğin önlenmesi tasarrufların artmasını ve artan tasarrufun sermaye piyasasına aktarılmasını gerektirir. Sigorta şirketleri bu işlevi yerine getirebilecek kuruluşlardır. Ne var ki ülkemizde sigorta şirketleri yeterince gelişmemiştir. Bunun başlıca iki nedeni vardır. Birincisi, tasarrfu sahiplerine önerilen parasal getirilerin, enflasyon karşısında erezyona uğrayacağı düşüncesi ile sigorta şirketlerine yeteri kadar talep edilmemesi diğeri sigorta şirketlerinin ellerindeki fonları yeterince iyi değerlendirememesi. Çalışmamızda sigorta şirketlerinin menkul kıymetlere olan yatırımları incelenmiş bu yatırımlardan en az riske katlanılarak en fazla geliri elde edebilmek için oluşturulabilcek bir portföy örneği sunulmuş, elde edilen değerler sigorta şirketlerinin geçmiş yıllardaki menkul kıymat yatırımlarıyla karşılaştırılarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The insurance companies and stock exchange are two important elements of capital market. The insurance companies are established by people in order to protect themselves from varies risk. The most important characteristics of these establishments is to give confidence in term of the future. Insurance companies is commercial establisment and has some risks as other companies have. To increase the savings and to send savings to capital markets are a nesessity to stop economic undevelopment. Insurance companies can make this function. However insurance companies in Turkey haven't had enough improvement. There are two reasons for it. Once, the suggested monetary income to savings owner by the insurance companies would be less than inflation rate. The other one is that insurance companies don't use their funds efficiently. In this study, the investments of insurance companies to securities have been examined and a portfolio have suggested. Finally, the suggested portfolio have compared with past four years security investment.