john Dewey'in pragmatik politik düşüncesi ve politikada pratik meşruiyet sorunu'
Pragmatic political thought of John Dewey and practical legitimization problem in politics'
  1. Tez No: 210134
  2. Yazar: SEMİH EKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Politikanın modern biçimiyle bir bilim haline gelmesine baglı olarak gerek pratik gerekse de epistemik-teorik açıdan toplumsal pratik yasamın dısına çıkması söz konusu olmustur. Modern politikanın pratik mesruiyet sorunu olarak tecrübe edilen bu sorun bilimsel olanla toplumsal pratik yasam yada kültürel olan arasında kopmaması gereken iliskinin altını çizer. Oysa modern politika bilimsel olana diger bir ifadeyle teorik olana pratik üzerinde ciddi bir ayrıcalıklı konum vererek politik bilimsel olanın pratik ilgi ve ihtiyaçlardan soyutlanmasına sebep olmustur. böylece politika pratik bir katılım etkinligi olmaktan öte bilimsel teorinin topluma uygulanması gibi teknik bir is haline gelmistir. Politikanın yeniden pratik bir bilgi haline getirilmesi ise onun Aristo'nun düsüncesinde ahlak ile sıkı bir iliskisi olan pratik ve tecrübi bir bilgi haline döndürülmesi demektir. Ancak bu bilimin modern yasamda yadsınamaz önemini terk etmek anlamına gelmemelidir. Bu nedenle modern dönemde politikaya klasik ve modern olan arasında dengeli bir bakıs açısına ihtiyaç vardır. Bir Amerikan felsefe gelenegi olan pragmatizmin en önemli figürlerinden biri olan John Dewey'in pragmatik politik düsüncesi bilimsel olan ile toplumsal pratik yasam arasında süreklilik iliskisine yaptıgı vurgu ve yine teori ile pratigi bütünlüklü ele alan bakıs açısıyla bu ihtiyaca yanıt olarak düsünülebilecek bir imkandır. Politikada teknokratik elitizmin karsısında egitilmis bireylerin kamusal katılımını önemsemesi, okulu bilimsel rasyonaliteyle pratik ilgi ve degerlerin etkilesimli birlikteligini simgeleyen bir toplum modeli olarak görmesi ve en önemlisi politikayı bir kolektif arastırma (inquiry) etkinligi olarak demokratik bir biçimde tanımlaması Dewey'in politik düsüncesinin ayırt edici yönlerini meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Because of becoming a science, modern politics is out of social practical life in theory as well as practically. This problem experiencing as practical legitimization problem of modern politics underly linkage which must not be break off between scientific and cultural or social practical life. But modern politics by giving privileged status to scientific above practical cause to separation of political scientific from practical interests and necessities. Thus, politics becomes technical issue as an application of scientific theories to society instead of being practical participation activity. Today, making politics practical knowledge again means making it practical and experimental knowledge like in Aristotle thought identifying politics with ethics. But this does not means denying importance of science in modern life. So today there is a need for a perspective that balance classical and modern understanding of politics. One of most important figures of American philosophical tradition pragmatizm John Dewey?s pragmatic political thought can be considered as a thinking possibility because of emphasizing continuity linkage between scientific and social practical life and holistic paradigm on theoy and practice. In politics, considering important educated individuals public participation versus technocratic elitism, evaluating school as a model of society that represents interactive togetherness of scientific rationality and practical interest and values, and importantly identifying politics democratically as a collective inquiry are distinctive characteristics of Dewey?s political thought.