Fahreddin Râzî'nin mâturîdîlerle olan tartışmaları ve eleştirisi
Fakhr Al-din Al-Razi's controversies with maturidites and its critique
  1. Tez No: 210159
  2. Yazar: VEYSEL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK YÜCEDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Fahreddin Râzî'nin Mâturîdîlerle Olan Tartısmaları ve Elestirisi? adlı bu çalısma, VI./XII. yüzyıl Es`arî kelâm alimlerinden olan Fahreddin Râzî (v. 606/1209)'nin Mâverâünnehir bölgesindeki Mâturîdî alimleriyle yaptıgı kelâmî tartısmaları incelemektedir. Fahreddin Râzî'nin bu tartısmaları ele aldıgı ?Münâzarât? adlı eseri, Mâturîdî ve Es`arî kelâmcıları arasında fiilen gerçeklesen tartısmaların nakledildigi ender eserlerden biridir. Bu çalısmada taraflar arasında gerçeklesen kelâmî tartısmalar bes ana baslık altında incelenmistir. Bu ana baslıklar bekâ, Allah'ın kelâmının isitilebilirligi, tekvîn sıfatı, teklîfu mâ lâ yutâk ve rü'yetullahta varlık delili konularından olusmaktadır. Her bir tartısmada ilk önce tartısmanın akısı aktarılmıstır. Daha sonra o konuda mezheplerin genel görüsleri incelenmistir. Ardından Fahreddin Râzî'nin konu hakkındaki görüsleri diger eserleriyle karsılastırılmak suretiyle ayrıntılı bir sekilde aktarılmıstır. En son olarak da Mâturîdîler'in mesele hakkındaki konumları tespit edilmeye çalısılmıs ve Fahreddin Râzî'nin elestirilerinin dogrulugu arastırılmıstır. Çalısmada, islenen konularla ilgili Türkçe, ngilizce, Arapça ve Farsça eserlere ulasılmaya ve onlardan faydalanılmaya çalısılmıstır. Sonuç olarak, bu çalısma, slam düsünce tarihindeki önemli bir ismin kendi türü içerisinde kayda deger bir öneme sahip olan bir eserini incelemis olması ve elestiriye tabi tutması bakımından önemlidir
Özet (Çeviri)
This work named ?Fakhr al-Din al-Razi?s Controversies with Maturidites and Its Critique? studies one of the Ash`arite scholars of VI./XII. century, Fakhr al-Din al-Razi (v. 606/1209)?s theological controversies with Maturidite scholars in Transoxania. Fakhr al-Din al-Razi?s ?Munazarat? in which he deals with these controversies is one of the rare texts relating controversies that actually occured between Maturidite and Ash`arite theologians. In this work, theological controversies between the sides were analysed under five main titles. These titles consist of the subjects of endurance, hearing of God?s speech, attribute of takwin, imposing unattainable duties and the argument of existence in the vision of God. For each one of the controversies, firstly the process of the controversy was quoted. Then, general opinions of the theological sects concerning the issue were analysed. Following this, Fakhr al-Din al-Razi?s views on the matter were elaborated by comparison with the author?s other works. Finally, it is tried to determine Maturidites attitude to the issue and questioned the validity of Fakhr al-Din al-Razi?s critics. In the work, it is tried to profit from Turkish, English, Arabic and Persian sources regarding above mentioned topics. Consequently, the work is valuable, because of investigating a work that has a noteworthy importance in Islamic theological literature, and written by a remarkable Muslim scholar in Islamic thought with different dimensions.