Tuğla standardlarının fiziksel özellikleri
- Tez No: 2308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNDÜZ ÖZIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ÖZET Yapının önemli malzemelerinden birisi olan tuğlanın birtakım teknik özelliklerinin bulunması gerekmektedir. Ancak bu teknik özellikler bazı parametrelere bağlıdır. Tuğla ihtiyacının fazla olması, imalatının farklı bölgelerde yapılması farklı bölgelerdeki hammadde rezervlerinin değişik bünyeli olması tuğlanın basınç dayanımı, hacim ağırlığı, birim ağırlığı, boşluk oranı ve ısı geçirgenliği gibi özelliklerini etkilemektedir. Dolayısıyla ortaya farklı teknik özelliklere haiz tuğlalar çıkmaktadır. Bu farklılıkları izlemek ve kabul edilebilir sınırlar içinde tutmak için istatistiki metodlardan yararlanılir. Bu istatistiki metodlar, tuğlanın teknik özelliklerinin tesbiti için yapılan deney sonuçlarının değerlendirilmesin de önemli rol oynadığı halde maalesef uygulamada bu yöntemlerin kullanılmadığı görülmektedir. Tuğla sanayicilerinin bu farklılıklar karşısında tek dayanağı, bu konuda yeter derecede tecrübeli ve yetenekli çevrelerde hazırlandığı kabul edilen yönetmeliklerdir. Türkiye'de bugüne kadar, uluslararası standardlar ve ekonomik ilişkilerimiz bulunan yabancı ülkelerin standartlarındaki esaslar gözönüne alınarak Türk standardlarma uyarlanmıştır. Ancak bu standardların uygulanmasında, ülke mizdeki imalat imkansızlığı ve yetersizliği gözönüne alınmamıştır. 12 Mart 1985 tarihinde hazırlanan TS 705, 8 Ocak 1985 tarihinde hazırlanan TS 4377 ve 1 Ekim 1985 tarihinde hazırlanan TS 4563 daha çok“Avrupa Model Cemiyeti”model yönet meliğine dayanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışmada hacim ağırlığı, birim ağırlığı ve boşluk oranını etkileyen faktörler incelenmiş ve tuğla deney sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılan istatistiki metodlar teorik olarak izah edilmektedir.Daha sonra laboratuarda yapılan, hacim ağırlığı, birim ağırlığı ve boşluk oranı deney sonuçları TS 705, TS 4377 ve TS 4563 'deki deney sonuçları ile karşılaştırılmış ve sonuçların söz konusu standardlara uymadığı gözlenmiştir. Sonuçların tutarsızlığı karşısında alınması gereken önlemler açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Brick is one of the important material of structures, which has to have some technical properties. Those technical properties depend on some parameters. Because brick is needed very much, and production of the brick is made in different places, and raw material resources differ from one to another, effect pressing strength, unit weight, volumel weight, cavity ratio and heat transfer of bricks in different places. To follow these differences and keep those in acceptable standarts is used statistical methods. These statistical methods are very important in evaluating the test results of brick, which is applied to set up technical properties of brick. But in reality these methods are not used. At this point brick producers can depend only on brick specifications, which is prepared by quality experts. In Turkey, up to now, the international standarts and standarts of countries, which has economic relations with us, are modified. But by doing this it is not considered the production techniques and insuff icensy. TS 705, prepared on 12 March 1985, TS 4377, prepared s t on 8 January 1985, and TS 4563, prepared on 1 - October 1935, are similar to European specifications. On these preparations the factors which effects volumel weight, unit weight and cavity ratios are analysed and statistical methods are explained theoretically, which is used in evaluating brick test results. Later in lab is it observed that volume weight, unit weight and cavity ratio test results differ from these of 15 705, TS 4377 and TS 4563 standarts. And what to do for these differences is explained.