Tbmm tutanaklarında millî eğitim bakanlarının din eğitimi ve öğretimi hakkındaki görüşleri (1980/2003)
Ministers' arguments about religious education in Turkish parlament records (1980/2003)
  1. Tez No: 210168
  2. Yazar: YASEMİN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİS AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
T.C.'nin kurulusundan günümüze çesitli zeminlerde ve TBMM'de müzakere edilen din egitimi ve ögretimi mevzuunun özellikle 1980 yılı sonrası yogun bir sekilde gündeme gelmesi ve bu alanda Mecliste önemli kararların alınmıs olması Türk Millî Egitim Sisteminin en tepe noktasında bulunan, Türk Millî Egitimine yön veren sahsiyetler arasında yer alan Millî Egitim Bakanlarının, din egitim ve ögretimine bakıslarını tespit etme ihtiyacını ortaya çıkarmıstır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak hazırlanan bu çalısmada, 1980?2003 yılları arasında Millî Egitim Bakanlıgı görevini icra eden vekillerin TBMM tutanaklarına dayanarak din egitimi ve ögretimi hakkındaki görüs ve düsüncelerine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of religious training has gained significance especially after 1980s. From the beginning of Turkish Parlament to the up lots of debates have been made, important desicions have been taken in this subject. n this thesis records between 1980-2003 in the Turkish Parlament had been examined and the ideas of the ministers who are the most important directors in Turkish Education Policy had been exhibited.