Avrupa Birliği'ne entegrasyon sürecinde Kosgeb'in rolü
Role of the Kosgeb in the entegration period of European Union
  1. Tez No: 210169
  2. Yazar: DİDEM ALKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, İşletme, Economics, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Türkiye'de genel olarak is yeri sayısı, çalısan sayısı ve katma deger gibi kriterler göz önüne alındıgında küçük ve orta boy isletmelerin önemli bir yer tasıdıgını görmekteyiz. Buna karsın ülkemizde önemli bir yer sahibi olan küçük ve orta boy isletmelere hak ettigi muamele yapılmamaktadır. Bundan dolayı da küçük ve orta boy isletmeler dünya pazarında rekabet güçlerini kaybetmektedir. Ülkemizde KOB'lerin genel olarak üç tip problemi vardır. Bunlar; degisime ayak uyduramamak, güven ve sürdürülebilir bir sürecin içinde duramamaktır. KOSGEB; KOB' lerin bu problemlerine çözüm yolları bulmak, üretim,ürün ve hizmetlerinde kalite ve yüksek verimliligi arttırmak, teknolojik düzeylerini yükseltmek, pazar paylarını büyütmek ve uluslararası pazarlara açılmalarını saglayabilmek için çesitli çalısmalar ve alt yapı degisiklikleri yapmıstır. KOSGEB yapmıs oldugu bu degisiklikler ile KOB'lerin analiz edilerek ihtiyaçları dahilinde desteklerin belirlenmesi saglanmıstır. Bu çalısma ile Türkiye'de ki KOB'lerin Avrupa Birligi'ne entegrasyon sürecinde, dünya ekonomileri ile bütünlesip rekabet edebilmeleri ve AB'ye uyum saglayabilmeleri için KOSGEB' ten nasıl yararlanabilecegi, KOSGEB'in KOB' ler için ne kadar önemli bir kaynak olduguna ve bu kaynaktan nasıl yararlanabilecegine atıfta bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
n Turkey , generally as these criterions number of workplaces , number of workers , value added small and medium size enterprise?s have an important part in economy.However importance of these enterprises , they can not find enough dealing or substantiate in our country.Therefore these enterprises losing their competitive strenght in the global markets. n our country generally SME?s have three kind of problems.These are ; can?t keep pace with economic transformations , confidence and can?t staying in a sustainable period. KOSGEB , makes different kind of works and infrastructurel changes for finding resolutions of SME?s these problems , improving their productivities and their production?s , product?s , service?s qualities and increasing their market shares and last providing their accessions to international markets.With KOSGEB?s these changes , SMEs analised and provided support for their necessities. n this work , I referred to KOSGEB?s importance for being a source and how SME?s can take from this source for entegration of world markets , their competitions and adepting to European Union.