Global commodity chains: Cases of Turkish textile and apparel industry
Küresel meta ağları: Türk tekstil ve konfeksiyon endüstrisi örnekleri
  1. Tez No: 210167
  2. Yazar: ZÜHAL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Küresel meta agı analizi küresel ekonomik faaliyetlerdeki yeni is bölümünü ve var olan meta zincirlerindeki yönetsel yapıları anlamamızı saglar. Bu baglamda, bu çalısmada Türkiye deki tekstil ve hazır giyim sektörünü analiz etmeye çalıstım. Bu endüstrilerde deki güç ve otorite iliskileri alıcı güdümlü meta zincirlerine örnek olusturur ve bu tip zincirlerde gerçek kar pazarlama, tasarım ve perakendecilik faaliyetleri sonucunda olusur. Türkiye'nin küresel hazır giyim ve tekstil zincirlerinde rolü, daha ziyade fasona dayalı tam hazırlanmıs üretim modeline uygundur. Bu çalısmada, Türkiye deki hazır giyim ve tekstil endüstrisi için bir teknolojik terfi yolu olup olmadıgını ve bu yolda Türkiye'nin karsınsında olan uluslararası engelleri, kotaların kalkması, sorunsallarını göstermeye çalıstım. Mavi Jeans firması bu teknolojik terfi gerçeklestirdigi ve fason üretimden marka üretimine geçmeyi basardıgı için örnek çalısma olarak seçilmistir.
Özet (Çeviri)
Global commodity chain analysis provides a better understanding of a new division of labor in global economic activities and governance structures of existing commodity chains. In this study, I try to analyze Turkish apparel and textile industries which exemplify best labor intensive industries within this context. The power and authority relations in these industries reflect buyer-driven commodity chains in which real rent derives from marketing, design and retailing activities. The role of Turkey in global and apparel commodity chain is rather Original Equipment Manufacturer basis. I show if there is a way to upgrade in to higher level OBM, and I also analyze some international challenges, abolition of quotas, against upgrading process of these industries in Turkey. The company Mavi Jeans as jeans manufacturer which has succeeded in moving into original branded manufacturer is chosen as a case study.