Evolution of human resources management approach: A content analysis study
İnsan kaynakları yönetimi yaklaşımının değişimi: Bir içerik analizi
  1. Tez No: 210176
  2. Yazar: MERAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REFİKA BAKOĞLU DELİORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısmada 1975-2005 yılları arasında nsan Kaynakları Yönetimi'nin yaklasım olarak nasıl degistigi incelenmektedir. Çalısmanın teorik altyapısında Personel Yönetimi kavramının tarihsel olarak ortaya çıkısı ve zaman içerisinde yasadıgı degisim ve dönüsümün incelenmesi, Guerin ve Wils'in geleneksel modelden (personel yönetimi) yenilenmis modele (insan kaynakları yönetimi) uzanan çalısması ele alınmıstır. Çalısmamızda K literatüründe sık sık bahsedildigi gibi K yaklasımlarının gerçekten bir degisim (Personel Yönetimi'nden nsan Kaynakları Yönetimi'ne ve Stratejik nsan Kaynakları Yönetimi'ne geçis) yasayıp yasamadıgını incelenmektedir. Amacımız literatürde bahsedilen tüm bu degisimlerin K Profesyonelleri için verilen is ilanlarına ne ölçüde yansıdıgını ortaya koymaktadır. Çalısmada nitel bir arastırma yöntemi kullanılmıs ve 1975-2005 yıları arasında K profesyonelleri için yayınlanan is ilanlarının içerik çözümlemesi yapılmıstır. çerik çözümlemesi K Profesyonelinin profilinin çıkarılması, KY faaliyetlerinin ortaya koyulması, organizasyon içerisinde K'nın hiyerarsik pozisyonlarının incelenmesi ve K adaylarından istenen bilgi, yetkinlik ve becerilerin ve bunların zaman içerisindeki degisimlerinin incelenmesinden olusmaktadır. Çalısmamız K alanında ünvanların, K faaliyetlerinin, K profilinin zamanla degistigini ortaya koymakta ve K'nın yeni stratejik misyonunun öneminin altını çizmektedir
Özet (Çeviri)
This study examines the evolution of HRM approaches between the years 1975 and 2005. Following the review of the literature which contains the history of the HR approaches and its changing roles the history, and being interested more particularly in the model of Guerin and Wils entitled ?From the traditional model (personnel management) to the renewed model (human resources management)?, we formed our theoretical background. In this study we aim to answering if there really was an evolution of the HR approaches (passage from Personnel Management to HRM and to Strategic HRM) like cited in HRM literature. Our aim to display how the change of HRM approaches did reflected to business advertisements of HR Professionals. In order to answer this question, by a qualitative methodology, we carried out a content analysis which includes business advertisements published for HR professionals between the years cited above. The analysis consisted to determine the profile of HR Professional, the activities of HRM, its hierarchical positions, specific knowledge, skills and competencies required for HR Professionals and change of these characters with time. The study concludes to note that titles, the profile required in the advertisements and activities of HRM show a change with the passing of years and indicates the new strategic role of HRM.