The contribution of corporate social responsibility to organizational identification
Kurumsal sosyal sorumluluk kavramının örgütle özdeşleşme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 210175
  2. Yazar: HALE MERVE COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ÖZARALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) kavramı daha önce pek çok arastırmaya konu olmasına ragmen; literatürde bu kavramın çalısanların isle ilgili tutumları, niyetleri ve davranısları bakımından faydalarına dair çok fazla çalısma bulunmamaktadır. Bu tez çalısması, örgütlerin KSS aktiviteleri ile çalısanların kendilerini örgütle özdeslestirme olgusu arasındaki iliskiyi sosyal kimlik teorisi çerçevesinde arastırmayı amaçlamıstır. Bu çalısmanın diger bir amacı da örgütle özdeslesme kavramı ile örgüte baglılık (özellikle duygusal baglılık) kavramlarının, farklı kavramlar olup olmadıgını arastırmaktır. Son olarak; bu çalısmada örgüt ölçegi açısından KSS sonuçlarında farklılasma olup olmadıgını ve çalısanın yası, cinsiyeti, egitim seviyesi, örgütte çalısma süresi ve pozisyonu açısından örgütle özdeslesme sonuçlarında farklılasma olup olmadıgını arastırmak hedeflenmistir. Çalısma için veriler, anket yöntemi kullanılarak toplanmıstır. Kullanılan anket demografik özellikler, KSS, örgütle özdeslesme ve duygusal baglılık bölümlerinden olusmaktadır. Bu çalısmanın örneklemini Türkiye'deki yedi farklı örgütün 198 çalısanı olusturmaktadır. Çalısmanın bulgularına göre, çalısanlar KSS kavramını iki ayrı boyut olarak sınıflandır: ekonomik-hukuki-etik boyut ve ihtiyari boyut. Bu çalısmanın ana amacına yönelik bulgular; ekonomik-hukuki-etik sorumluluklar ve ihtiyari sorumluluklardan olusan KSS modelinin, çalısanların örgütle özdeslesmeleri üzerinde olumlu yönde ve güçlü bir etkisi oldugunu göstermistir. Buna ilaveten, ekonomik-hukuki-etik sorumluluklar diye adlandırılan boyutun, ihtiyari sorumluluklar diye adlandırılan boyuta kıyasla, çalısanların örgütle özdeslesmeleri üzerinde daha güçlü bir etki yaptıgı gözlemlenmistir. Ayrıca, örgütle özdeslesme ve duygusal baglılık kavramlarının belirli ölçüde birbirinden farklı kavramlar olduguna dair bir bulgu elde edilmistir. Son olarak, KSS sonuçlarında örgüt ölçegi bazında ve örgütle özdeslesme sonuçlarında çalısanın yası, cinsiyeti, egitim seviyesi, örgütte çalısma süresi ve pozisyonu bazında farklılasmalar gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
The study of corporate social responsibility (CSR) has been the object of much research in recent decades, although there is a need to continue investigating its benefits in term of employees? work-related attitudes, intentions, and behaviors. This study investigates the relationship between socially responsible practices and employees? identification with the organization within a model which draws on social identity theory (SIT). Moreover, this study assumes that organizational identification (OID) is a distinguishable concept from affective commitment. Finally, this study examines whether or not there are differences in CSR scores on the basis of organization size and in OID scores on the basis of age, gender, education level, organizational tenure, and position. The data was collected using a questionnaire included demographic information, CSR scale, OID scale, and affective commitment scale. The analysis was based on a sample of 198 employees drawn from seven organizations operating in Turkey. The results showed that employees categorize socially responsible behavior into two dimensions: economiclegal- ethical and discretionary. The results also indicated that the combined influence of economic-legal-ethical responsibilities and discretionary responsibilities was a good predictor of OID. It was also found that economic-legal-ethical responsibilities contribute to OID more than do the discretionary responsibilities. Furthermore, the results revealed that OID and affective commitment are distinct at some level. Finally, significant differences in OID scores on the basis demographic variables of gender, age, education level, organization tenure, and position and significant differences in CSR scores on the basis of demographic variable of organizational size were observed