Provisions in insurance accounting according to ifrs 4 and current practice of Turkish insurance companies
Ufrs 4'e göre sigorta şirketlerinde karşılıklar ve Türkiye'deki sigorta şirketlerinin günümüz uygulamaları
- Tez No: 210191
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde artan küreselleşme ve rekabet olgusu ile birlikte, şirketler finansal raporlama yaparken daha açık, anlaşılabilir, yorumlanabilir, karşılaştırılabilir raporlamaya ihtiyaç duymuşlardır. Farklı ülkelerde farklı kurallara göre raporlamanın yapılması finansal raporların uyumlaştırılması ihtiyacını doğurmuştur. Amerikan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri ile Uluslar arası Muhasebe Standartlarının yakınsama çalışmalarının artması, AB üyesi ülkelerde borsada işlem gören şirketlerin konsolide finansal tablolarını UMS' ye göre düzenlenmelerinin zorunlu hale gelmesi, diğer ülkeleri de UMS' ye uygun raporlama çalışmaları yapmaya itmiştir. Uluslar arası Muhasebe Standartları Kurulu sigorta sözleşmeleri ile ilgili düzenlemeleri iki aşamada yapmaktadır. UFRS 4 bu çalışmanın birinci aşamasını içermektedir. İkinci aşama ise 2009 yılından itibaren yürürlüğe girecektir. Sigorta şirketlerinin finansal tablolarındaki en önemli kalem sigorta yükümlülükleridir. Bu yüzden, zamanı ve miktarı belli olmayan yükümlülükler demek olan ?karşılıklar? sigorta şirketleri için çok önemlidir. Türk sigortacılık terminolojisine has olan ?teknik karşılıklar? terimi sigorta şirketlerinin esas faaliyetleri nedeniyle ortaya çıkan karşılıklar için kullanılır. UFRS 4'te kazanılan primlerin muhasebe kayıtlarına alınmasında(tanınmasında) UMS 18 Hasılat'ın gerektirdiğinden farklı bir uygulama mevcuttur.. Bu tezde Türk Sigorta şirketlerinin finansal raporlama sistemi ele alınmış, sigorta şirketleri için en önemli kalemlerden biri olan teknik karşılıklar detaylı bir şekilde incelenmiştir.Sigorta şirketlerinin UFRS 4'e göre raporlama yapmaları halinde neleri değiştirmeleri gerektiği, nerelerde sorunlar yaşayacakları açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca 2004 yılında değişen sigortacılık tek düzen hesap planının teknik karşılıkları nasıl etkilediğini göstermek amacıyla teknik karşılıkların analizi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Companies need fairer, more understandable, more comparable financial reporting because of the increase in globalization and competition. Different countries use different financial reporting systems, so there is a need to converge these financial statements. EU adoption to IAS in 2005 and IASB-FASB convergence process makes an enormous effect to other countries to converge their financial reporting to IFRS/IAS. IFRS 4 represents the first phase of the project of insurance companies; draft of Phase II will be in effect by 2009. Liabilities of insurance companies are the significant items in financial statements of insurance companies. Therefore, provisions as liabilities with uncertain timing and amount are very important for this industry. In Turkish insurance terminology, provisions for operating activities of insurance companies are called ?technical provisions? which is unique for Turkey. Recognition of premiums collected has a special treatment different from IAS 18 Revenue. In Turkey total premiums are recognized but provision is set aside for unearned parts of premiums. In this thesis, the Turkish insurance companies? financial reporting system and technical provisions which are important items for insurance companies are analyzed in detail. For the time being Turkish insurance companies are not complying with IFRS 4. The issues which will emerge when IFRS 4 is implemented and possible adjustments are envisaged. Uniform Chart of Account for insurance companies was changed in 2004.The effects of this change on financial statements with an emphasis on technical provisions are analyzed.