An analysis of Turkish transport sector in the accession period of European Union
Avrupa Birliği?ne giriş sürecinde Türk ulaştırma sektörünün analizi
  1. Tez No: 210203
  2. Yazar: OYA KENT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ulastırma ekonomik aktivitenin tam kalbinde yer almakta ve bütünlesen küresel ekonominin artan talepleriyle birlikte gelisim gösteren uluslararası ticaretin en önemli yapı taslarından birisini olusturmaktadır. Aynı zamanda ulastırma, sürdürülebilir bir kalkınma elde etme sürecinde agları aracılıgıyla ülkeler ve bölgeler arası bütünlesmeye de katkıda bulunur. Günümüz ekonomilerinde ulastırma maliyetlerinin toplam maliyetler içerisinde önemli bir yer tutmasına baglı olarak, ülkeler arası rekabette ulastırmanın önemi artmıstır. Bu çalısma AB ulastırma politikasının temellerini incelemekte ve oradan hareketle AB'ye katılım öncesi süreçte Türkiye'deki ulastırma sektörünün durumunu degerlendirmektedir. Çalısma genel olarak bu sektördeki mevzuattaki son gelismeler üzerinde odaklanmakla birlikte bunun yanında hem AB hem de Türkiye'deki ulastırma sektörünün bugünkü durumunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Transportation takes place at the core of economic activity. It is one of the key elements of international trade that develops in accordance with increasing demands of the integrated global economy. It also assists in the integration between countries and regions through its network in the process of getting a sustainable development. In order that transportation costs engage substantially in total costs in economies of today, the significance of transportation in competition among countries has increased. This study analyses the origins of the EU transportation policy and moving from there evaluates the situation of Turkish transportation sector in the pre-accession period to EU. The study mainly focuses on recent legislative developments in this sector and besides displays the current situation in transportation sector both in EU and Turkey