Bilgi yönetimi teorisinin kavramsal temelleri: Bir uygulama
The conceptual foundations of knowledge management theory: An application
- Tez No: 210221
- Danışmanlar: PROF. AHMET LÜTFİ ORKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bilginin en önemli tekil üretim ve hayatta kalma faktörü olarak ortaya çıktıgı ve agırlıgını koydugu günümüz dünyasında bilgi varlıklarını yönetmek, kuruluslar varlıklarını sürdürebilmeleri ve yeni ekonomik yapının zorladıgı kaçınılmaz kültürel dönüsümlere ayak uydurabilmeleri açısından en önemli tekil görevlerinden biri haline gelmistir. Bilgi yönetim sistemlerinin kavramsal temellerini incelerken, bilgi yönetim sistemlerine geçis sürecinde mevcut enformasyon ve bilgi kaynakları ile bilgi yönetim sistemlerinin entegrasyonunu içeren dönüsüm çalısmaları üzerinde durulmustur. Bu noktadan hareketle de, yaratılan ekonomik degeri tasıyacak bilgi birikimini olusturabilen sistemlerin mevcudiyetini ve etkinligini arastırmaya yönelik bir çalısma amaçlanmıstır
Özet (Çeviri)
Because knowledge has become the single most important factor of production and survival, managing knowledge assets has become the single most important task of business for adoption of the cultural transformation forced by the new economic structure. While investigating the conceptual foundations of knowledge management systems, the focus is directed to the integration of the existing information and knowledge sources with the planned or established knowledge management systems. From this perspective, the research is aimed at the investigation of the existence and effectiveness of the systems which are able to provide knowledge accumulation to hold the created economic value.