Sokak çocuklarının sosyo-kültürel yapısı (İstanbul örneği)
Social-culturel structure of street children (The Istanbul example)
  1. Tez No: 210220
  2. Yazar: KAMİL ÇOŞTU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1940'lı yıllarda maddi sebeplerle hızlanan göç hareketi, beraberinde birçok sıkıntıyı da sehre tasımıstır. Sehre yerlesen aileler; geçim sıkıntısıyla uğrasırken birbirinden uzaklasmıs, iliskilerinde kopukluklar meydana gelmistir. `Köprüaltı çocukları' diye adlandırılan çocuklar da, bu durumun sonunda ortaya çıkmıstır. Aile problemleri nedeniyle ortaya çıkan bu çocuk grubu, 1980'li yıllara gelindiğinde dünyada ve ülkemizde problem olarak algılanmaya baslanmıstır. Yapılan çalısmalar göstermistir ki; bu çocukların ailesine ve topluma tekrar kazandırılabilmesi, kendisini bu noktaya sürükleyen sebeplerin net olarak bilinmesi ile mümkün olacaktır. Çalısmamızda sokak çocuklarının ailesel-kisisel yapısı, sokak-yurt yasantısı gibi çesitli özelliklerine değinilmistir. Çözüm noktasında ise; aileye, topluma, yurtlara, sivil toplum kuruluslarına ve hukuki açıdan yetkili mercilere ne türlü görev ve sorumlulukların düstüğü tespit edilmeye; bunlar yapılırken çocuğun yüksek yararı gözetilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Migration which became more rapid in the 1940?s due to financial causes has carried alot of problems to the city with it. Families setting in the city have become more distant from each other while trying to copewith financial survival and their relations have broken off. `Köprü Altı Çocukları? (Under-Bridge Children) have appeared as a result of this situtation. This child group appearing as a result of family problems has started to be conceived as a problem in the world and in our country as the 1980?s were reached. Studies made have shown that to gain these children to their families and to society reasons which have dragged them to this point must be known clearly. Various properties such as domestic-personal structure, street-dormitory life have been considered in our study. As a solution, which kind of duties and responsibilities, civil social communities and legal authorities have been tried to be pin-pointed and established. The high advantage of the child has been taken care of while these are made.