Bilgi toplumunda dijital bölünme ve yeni medya kavramının dijital bölünmeye etkisi
Digital divide in the information age and effects of new media to digital divide
  1. Tez No: 210224
  2. Yazar: AYŞENUR AKYAZI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. T. UĞUR DÂİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
?lk insandan bugüne kadar insanlık sürekli islerini kolaylatıracak teknolojileri gelistirme pesinde olmustur. Yılların bir birikimi olarak sahip olunan verileri islemek için de bilgisayar teknolojisi gelistirilmistir. Ardından islenen verilerin transferi için de iletisim teknolojileri devreye girmistir. Ancak yukarıda bahsi geçenler teknolojiye sahip olanlar ve onu kullanabilenler için geçerlidir. Kullanamayanlar ve sahip olamayanlar ise diğerlerinden yardım almak durumundadır. Bu ise arada ister istemez bir ayrımın olusmasına yol açmaktadır. Bazıları teknolojiyi bu ayrımı desteklemek yönünde kullanılmaktadır. Önemli olan ayrımı destekleyen teknolojilerin ayrımı azaltma amacına hizmet edecek sekilde kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
From the beginning of humanity, man pursued inventing technology to satisfy his needs. Computer technology advanced to process data accumulated for a long time. Later on, communication technologies stepped up for transferring the processed data. But this holds true for the ones who have the technology. Those who cannot use or cannot have need help from others. One way or other, this causes a divide between them. Some uses the technology to support this divide. But, important thing is that technology should help to fill this gap.