Kur'an-ı Kerim'de secde
The bowing down in the Qur'an
  1. Tez No: 210223
  2. Yazar: NUMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADRETTİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kur'an-ı Kerim'de Secde? konusunu inceledigimiz bu çalısmamız bir giris ve üç bölümden olusmaktadır. Çalısmamızın giris bölümünde, yapmıs oldugumuz arastırmanın amacını, yöntemini ve kaynaklarını tanıttık. Birinci bölümde ?secde? kavramının sözlük ve terim anlamlarını, bu kökten türeyen kelimelerin ve secde ile yakın anlamlı kelimelerin sözlük anlamlarını ortaya koymaya çalıstık. Bunun için de öncelikle klasik Arap lügatlerinden istifade ettik. kinci bölümde ise slam Dininde ve diger dinlerde secde konusunu ele aldık. Bu bölümde slam Dini'nde secdenin yapılıs seklini ve secde çesitlerini ardından da slam dısındaki dinlerde secde konusunu ele aldık. Üçüncü bölümde bütünüyle secde kelimesinin Kur'ân-ı Kerim'deki kullanımını inceledik. Secde kelimesinin ve türevlerinin geçtigi ayetleri bir araya getirip bunları bir tasnife tabi tuttuk. Sonra klasik tefsir kaynaklarımızdan yararlanarak bu ayetlerin tefsirine yer verdik. Nihayet sonuç, özgeçmis ve kaynakça ile çalısmamızı noktaladık.
Özet (Çeviri)
This study in which we try to research bowing down in The Qur?an is formed with an introduction and three parts. We introduced in the introduction part, the aim, method and sources of the study. At the first part, we explained the linguistic and term meaning of the ?bowing down?, the linguistic meaning of the words which derive from this origin and the words near meaning. For this, firstly we benefited from the clasiccal Arabical dictionaries. At the second part, we took up bowing down in The Islam religion and other religion. At this part, took form and kinds bowing down in The Islam religion and other religion. At the third part, we total examined the using of the bowing down in The Qur?an. Thereupon we collected verse of The Qur?an which pass the bowing down and derivative of bowing down, afterwards we classified theese. After, we profited from classic commentary source boks, we hermeneuticsed this verse of The Qur?an. Finally, we finished the study with a conclusion part, autobiography and bibliography.