Dahilde işleme rejimi'nin uygulama alanı ve Türkiye'de etkinliği
The way of practising and the results of the inward processing rejime
  1. Tez No: 210225
  2. Yazar: TUBA NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkemizde, ihracatı artırmak için yapılan çalısmalar 24 Ocak 1980'de ?24 Ocak Kararları? ile baslatılmıstır. Bu kararlar ile degisik destek unsurları gelistirilmis ve uygulamaya konulmustur.1.1.1996 tarihinde ise Türkiye'nin AB ile yaptıgı Gümrük Birligi neticesinde 1980 yılından beri uygulanan ?hracatı Tesvik Mevzuatı? kaldırılmıs ve yerine Dahilde sleme Rejimi konulmustur. Bu çalısma ile, Dahilde sleme Rejimi'nin uygulama biçimi ve sonuçlarının degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Bu kapsamda Dahilde sleme Rejiminin Türkiye'deki esasları ve uygulama sonuçları degerlendirilmistir. Esas olarak, gümrük vergisiz ara malı ve hammadde ithalatını düzenleyen bir prosedür olan Dahilde sleme Rejimi, islem maliyetini azaltıcı yönüyle firmalar için önem arz etmektedir. Türkiye'de toplam ihracatın %55'i Dahilde sleme Rejimi kapsamında gerçeklestirilmektedir. Bu oran AB ülkelerinde daha düsük seviyededir. Bu sebeple çalısma içerisinde AB ülkelerindeki uygulama prosedürü incelenmistir. Türkiye'de bu günü kadar, rejimin kullanımını AB seviyesine indirgemek için yapılan çalısmalar ise yeterli olmamıstır. Bu çalısmaların daha ileri boyuta götürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The efforts made in order to increase export rate in our country have been initiated with ? January 24 th. Decisions? on 24.01.1980.Together with the coming of these decisions various support methods were developed and put into application. As a result of the Customs Union between Turkey and E.U. on 01.01.1996 the ?Export Incentive Regulation? was abolished and the Inward Processing Regime was placed instead of it. This article aims at examining the way of practising and the results of the Inward Processing Regime. In this scope the essentials of practising the result of the regime were evaluated. The Inward Processing Regime which is essentially a procedure regulating Import of semi-processed goods and raw materials, plays an important role in reducing the cost of processing. In tukey 55 % of the total export is done within the Inward Processing Regime. This rate is lower in E.U. countries. Therefore, throughout the article the application procedure of E.U. countries was examined. The efforts so far maintained in order to reduce the application rate of the regime in Turkey to a level close to that in the E.U. haven?t been sufficient.