Uluslararası pazarlamada gümrük birliğinin statik etkileri
Static effects of customs union in the international marketing
- Tez No: 210226
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR PİRTİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gümrük Birliği, uygulamada en sık görülen iktisadi birleşme şeklidir. Bu birlikler, sınırlı sayıda ülkeden oluşmuş ticaret blokları olduğundan ticareti birlik içi ve birlik dışı olmak üzere iki ayrı kutba ayırır. Farklı ticaret gruplarının olması dış ticaret hacim ve oranlarında önemli değişikliklere yol açar. Söz konusu değişiklikler birlik içinde ve dışında olabileceği gibi, birlik ülkeleri arasında da olabilir. Türkiye de uzun bir uyum süreci sonunda 1996 yılından itibaren Avrupa Gümrük Birliği'ne katılmıştır. Bu çalışmada; Türkiye'nin Gümrük Birliği sonrası dış ticaretinin gelişimi ele alınmış, Birliğin Türkiye ticaretine etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Customs union is the most common type of economic union observed in practice. Since such unions are commercial blocs formed by a limited number of countries, they divide commerce into two poles apart as trade within and outside the union. The existence of diverse commercial groups leads to important differences in the volumes and ratios of trade. The differences in question may exist within or outside the union as well as between the union countries. Following an extended adaptation period, Turkey joined the European Customs Union in 1996. This study discusses the devolopments in Turkey's post-Customs-Union foreign trade and attempts to analyse the effects of the Union on Turkish commerce.