Kamu kuruluşlarında stratejik planlama sürecinde paylaşılan vizyon oluşturulması: İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Creating a shared vision in public organizations during strategic planning process: Model of Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 210251
  2. Yazar: BÜLENT OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bir yönetim aracı olan stratejik planlama, kamu sektör örgütlerinin sadece güncel sorunları ile ilgilenmemekte, içinde bulundugu çevreyi analiz ederek ve varolan güç kaynaklarını kullanarak gelecegi öngörmekte, bir anlamda gelecegin insasını aktif biçimde yönetmek için önemli bir araç islevi görmektedir. Stratejik planlama bir defa yapılan bir islem degil, bir süreçtir. Bu süreçte kamu sektör örgütleri tüm çalısanları ile paylasılan vizyonlar olusturabilmekte bu yolla da yeteneklerini gelistirebilmektedir. Kurumların stratejik planlama sürecinde, gelecekte nerede olunmak istendigine yön veren ve bu hedefe ulasma çabalarının bilinçli bir uygulama içerisinde gerçeklesmesini saglayan, gelecege odaklı bir düsüncenin olusturulması(ki bu paylasılan vizyon düsüncesidir) ve tüm çalısanlarca bu düsünsel eylemin paylasılması kamu kurumlarının özel sektörle rekabet edenleri için stratejik rekabet avantajı elde etmesini kolaylastırabilecek rekabet etmeyenlerinde basarılı olmasını saglayabilecektir. Bu yüksek lisans tezi kamu kuruluslarında stratejik planlama sürecinde paylasılan vizyon olusturulmasını incelemeyi amaçlamaktadır.Bu çerçevede bir kamu kurulusu olan Istanbul Büyüksehir Belediyesi(IBB) iç paydasları üzerinde, bir arastırma gerçeklestirilmistir. IBB'nin iç paydas kitlesini olusturan farklı görev gruplarından anket uygulaması ile toplanan veriler ?tanımsal istatistikler yöntemi, iliski testleri ve farklılık testleri? kapsamında degerlendirilmistir. Arastırma sonucunda IBB Vizyonu'nun stratejik planlama sürecinde olusturulmasına tüm görev gruplarının genis düzeyde ve esit oranda katılımının saglanması ile vizyonun iç paydaslarca paylasım düzeyinin artabilecegi saptanmıs, ayrıca IBB Vizyonu'nun iç paydaslar tarafından yeterli oranda bilinmedigi belirlenmistir. Arastırmada IBB Vizyonu'nun uygulanabilir bir vizyon olması ile IBB Vizyonu'na baglı olma düzeyinin IBB görev gruplarına göre farklılık gösterdigi; IBB Vizyonun iletilmesi, genis bir çerçevede olusturulması, vizyona yönelik ödüllendirmenin varlıgı ve vizyona yönelik motivasyonun saglanması konularında ise IBB görev gruplarının, arastırmanın anlamlılık düzeyi ölçeginde farklılık göstermedigi tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
As a means of administration, strategic planning does not only deal with the current problems of the public organizations but it also foresees the future by analyzing the environment it is situated in and utilizing the available sources of power; in one sense it functions as an important tool for managing the construction of future actively. Strategic planning is not a single operation executed only for once, it is a process. In this process, public sector organizations may create shared visions with all of their employees and develop their abilities in this way. In strategic planning process of the organizations, creating a future focused idea (this is the idea of shared vision) that provides orientation for the place sought to be taken in the future and enables the efforts in order to reach this aim to be realized in a conscious implementation; and this intellectual activity being shared by all of the employees, will support the public organizations those compete with the private sector in achieving strategic competition advantages and enabling others those do not compete to be successful. This master?s thesis aims to analyze the creation of shared vision in strategic planning process within public organizations. In this context, a research is conducted on the internal stakeholders of Istanbul Metropolitan Municipality (IBB) that is a public organization. Data collected through questionnaire application from different duty groups that consist in IBB?s internal stakeholder population is interpreted under the scope of ?definitive statistics method, correlation tests and differentiation tests?. In the conclusion of the study, it is found that wide and equal contribution of all duty groups in creating IBB?s Vision within strategic planning process would increase the level of internal stakeholders? sharing of the vision and it is also established that IBB's Vision is not known by the internal stakeholders sufficiently. In the study it is found that IBB's Vision to be an applicable vision and level of commitment to IBB?s Vision shows difference within duty groups; and also it is found that in the issues of communication of IBB?s Vision, it?s being created in a wider frame, presence of vision oriented rewarding and providing vision oriented motivation, IBB duty groups do not show a difference at the significance level of the study