Kamu yönetiminde etkinlik sağlama aracı olarak stratejik yönetim: Eskişehir Tepebaşı Belediyesi örneği
Strategical administration,as being a proof tool of activity in the public administration: The example of Tepebaşı Municipality, Eskisehir
  1. Tez No: 231284
  2. Yazar: SEDA KUDRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Dünyamız hızlı yaşanan bir değişim sürecine tanık olmaktadır. Küreselleşme, bilişim, iletişim, teknoloji alanlarındaki gelişmeler, ulus ? devletin gücünü yitirmeye başlaması, ulusal sınırları tanımayan bilgi akışı, serbest piyasa ekonomisi, rekabet ortamı, insanların talep ve beklentilerinin farklılaşması gibi nedenlerle örgütler yaşamlarını devam ettirebilmek için değişime ayak uydurmak zorunda kalmaktadırlar. Değişen koşullar ile örgütler geleceğe yönelik amaç ve hedeflerin tespit edilmesine, bu amaç ve hedeflere ulaşılabilmek için uygulanması gerekli işlemlerin belirlenmesine imkân sağlayan stratejik yönetim tekniğine yönelmişlerdir.Özel sektörde yaygın bir şekilde uygulama alanı bulan stratejik yönetim, kamu sektöründe de önem kazanmaya ve uygulanmaya başlamıştır. Dünyadaki geniş kapsamlı ve hızlı değişimden payını alan kamu yönetimi de değişim sürecinde mevcut yapısından kaynaklanan sorunları gidermek, işleyişini etkin ve verimli bir hale getirebilmek için stratejik yönetim tekniğine yönelmiştir. Değişim süreci tüm dünyadaki kamu yönetimlerini etkilediği gibi Türk kamu yönetimi de etkilemiştir. Türk kamu yönetiminde yeniden yapılandırma çalışmaları devam etmekte ve kamu hizmetlerinin etkin ve verimli sunulabilmesi için stratejik yönetim tekniğinin uygulanması öne çıkmaktadır. Kamu kuruluşlarının sürekli değişim içinde olan çevreyi kontrol edip, değişime uyum sağlamak ve uyumu sürdürülebilir duruma getirmek için stratejik yönetim tekniğine yönelmeleri ve stratejik yönetimin kamu sektörünün etkinleştirilmesi için kullanılan önemli bir araç olduğu iddiası çalışmaya konu olmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde, kamu yönetiminde nasıl bir paradigma değişimi yaşandığı, ikinci bölümde; stratejik yönetimin gelişimi, özellikleri ve süreçleri incelenmiş, kamu yönetiminde stratejik yönetimin yeri, gerekliliği, yararları ve uygulama güçlükleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; Türk kamu yönetimindeki değişim çalışmaları incelenmiş, Türk kamu yönetimindeki stratejik yönetim anlayışı ve stratejik yönetimin gelişimi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde; kamu kuruluşlarında stratejik yönetim uygulanmasına örnek bir kuruluş olarak bir kamu kuruluşu olan Tepebaşı Belediyesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our world is a witness of a rapid process of exchange. Organizations have to keep pace with exchange to be able to survive with such causes as the development in the fields of globalization , informatics, communication and technology, nation state?s starting to lose its power, flow of information not knowing the national borders, laissez-faire economy, rivalry atmosphere, differences between people?s demands and expectations.The strategic administration that finds the common application field in the private sector has started to be applied and to gain importance in also public sector. Also, the public administration that gets share of wide ranging and rapid development in the world has been tend to strategic administration technique to solve the problems springing from the present structure in its development process and to be able to make its operation active and productive. The development process has affected also the Turkish public administration like its effect on the public administrations all over the world. Works of reconfiguration in the Turkish public administration goes on and the application of the strategic administration technique comes into prominence to present the public services actively and productively. The claim that public corporations control the environment in constant exchange, they adapt to exchange and they have been tend to strategic administration technique to make this adaptation permanent, strategic administration is an important to be used to activate the public sector has been the subject of the work.In the first part of the work, how a paradigm exchange is experienced in the public administration, in the second part the development of the strategic administration, its features and the processes have been studied and the place of strategic administration, its necessity, benefits and the difficulties of the application in the public administration have been handled. In the third part, the works of exchange in the Turkish public administration have been studied; the comprehension and the development of strategic administration in the public administration have been handled. In the fourth part, Tepebaşı municipality, a public corporation, as an example of the application of strategic administration in the public corporations has been handled.