Türkiye ile Avrupa Birliği ülkelerinde müzik öğretmeni yetiştirme programlarının karşılaştırılması(Almanya, Avusturya ve Polonya örneği)
Comparison of the music teacher training systems between Turkey and European community countries
  1. Tez No: 210255
  2. Yazar: MEHMET KILBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Müzik, insanların bulundukları dogal, toplumsal ve kültürel çevreleriyle olan etkilesimlerini, iletisimlerini saglayan en temel unsurlardan biridir. lkel insan ve toplumlardan günümüz insan ve toplumlarına kadar, insanın bulundugu her yerde müzigin de var oldugu artık bilinen bir gerçektir. Bu sebeple müzik bir egitim aracı olarak çaglar boyunca degisik kültürlerde hep gözde olmus ve insanlık bu gizemli sanatın egitici yönlerinden yararlanmanın yönlerini aramıstır. Günümüzde dünyada yasanan hızlı gelismeler, sosyal ve kültürel etkilesimler, egitimin diger alanlarında oldugu gibi, müzik egitimine iliskin tüm boyutların da yeniden ele alınmasını ve gerekli düzeltmelerle, uygun modellerin olusturulmasını zorunlu kılmaktadır. Bu arastırmanın amacı, Türkiye ile Almanya, Avusturya ve Polonya gibi Avrupa Birligi ülkelerinde Müzik Ögretmeni yetistirme programlarının karsılastırılarak, arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak, önerilerde bulunmaktır. Bu amaç dogrultusunda, Türkiye ile örneklem grubunu temsil eden Avrupa Birligi ülkelerindeki egitim yapılanması, ögretmen ve müzik ögretmenligi egitiminin tarihsel gelisimi, müzik ögretmeni yetistiren kurumlarda uygulanan ders programları, ögrenci kabul ölçütleri, mezunların atanma kosulları ile Türkiye'de müzik ögretmeni yetistiren kurumların Avrupa Birligi egitim programlarına uyumu kosullarını içeren alt problemler incelenmistir. Betimsel nitelikteki bu arastırmada, tarama modeli kullanılmıstır. Arastırmanın gerçeklestirilmesinde Karsılastırmalı Egitim Bilimi'nden yararlanılarak, yatay ve dikey yaklasımlardan istifade edilmistir. Kavramların tanımlanmasında, konunun tarihsel süreç içinde irdelenmesinde ve ders programlarının ortaya konulmasında Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmıs kaynaklardan, kütüphanelerden, YOK kaynaklarından ve internet taramasından yararlanılmıstır. Bu kapsamda, Almanya, Avusturya ve Polonya gibi köklü bir müzik gelenegine ve tarihine sahip, müzik egitiminde öncü rol üstlenen Avrupa Birligi ülkelerinin, Müzik ögretmenligi programları ayrıntılı olarak incelenmis, Avrupa Birligi ile üyelik müzakereleri devam eden Türkiye'deki Müzik Ögretmenligi programı arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konularak, Türkiye'de müzik ögretmeni yetistirme programına yönelik öneriler getirilmistir. Arastırma sonuçlarının, ilgili alanlarda yapılacak yeni çalısmalara zemin hazırlayacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Music is one of the facts those supply the interactions and communications of human beings with their natural,social and cultural enviorements. From the primitive man and communities to present-day man and communities, of being the music anywhere the human being occupied, is yet a known fact. For this reason, music has been favorite as an education tool in different cultures, for centuries and the humanity has searched to benefit the ways of educational sides of this misery art. In our present-day, the fast developments, social and cultural interactions being lived in the world, necessitates to be refreshed of all the extents involved with musical education and to be composed of convenient models with required corrections, as well as other branches of educations. The purpose of this research is to compare the education programmes for Music Teachers between Turkey and European Community countries such as Germany, Austria and Poland, to introduce the similarities and differences of them and to make suggestions. In the concept of this aim, the education constructions of Turkey and Europoean Community countries which represent the sample group, the historical evolution of teacher and music teacher educations, the curriculum being applied in the foundations which training music teachers, the criterias for student admissions, the terms of graduates? designations and the sub-problems consisting the terms of compatibility for the foundations in Turkey which train music teacher with the European Community education programmes. In this descriptive research, scanning model has been used. For the realization of the research, by using the Comparative Education Science, horizontal and vertical approaches have been utilized. For the definiton of abstracts, dealing the subject in historical period and presentation of curriculum, Turkish and foreign publications, libraries, YOK sources and internet scannings have been used. In this content, the music teacher training systems of the European Community countries, like Germany, Austria and Poland which have rooted musical tradition and history and play an advanced role on musical education, have been investigated in a detailed way, as negotiations of affilations with European Community continued, by the presentation of similarities and differences involved with music teacher training system in Turkey, suggestions for the programme of music teacher education in Turkey, have been proposed. The results of this research to form a base for new investigations in the related subjects have been thought