Avrupa Birliği ülkelerinde ve Türkiye'de öğretmen yetiştirme sistemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 206197
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET KONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmada, Avrupa Birliği Ülkelerinde ve Türkiye'de öğretmenyetiştirme sisteminin irdelenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla, Avrupa Birliği Ülkelerinden Almanya, Belçika, Fransa,Hollanda, İngiltere (Galler, Kuzey İrlanda), İspanya, İsveç, İtalya, Polonya veYunanistan ile Türkiye'de okulöncesi, ilköğretim ve ortaöğretime öğretmenyetiştirme sistemleri varolduğu biçimiyle ele alınmıştır. Bu yönüyle çalışma,betimsel bir araştırmadır.Araştırmada elde edilen bulguların bazıları şunlardır:1. Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, İtalya, Polonya, Yunanistan'da okulöncesi veilköğretim öğretmenliği yükseköğretim kurumlarında lisans düzeyinde verilirken;İspanya'da okulöncesi öğretmenlerinin bu alanda yüksek lisans yapmaları,ilköğretim öğretmenlerinin ise lisans düzeyinde eğitim almaları zorunludur.2. Ortaöğretim öğretmenliği eğitimi ise Hollanda, İsveç ve İtalya'da yüksek lisansdüzeyinde, Polonya'da lisans düzeyinde verilir. İngiltere (Galler ve Kuzeyİrlanda)'de öğretmenlik eğitimi lisans ve yüksek lisans düzeyinde verilir. Eşzamanlı lisans öğrencileri 3 yıl boyunca 24 veya 4 yıl boyunca 32 hafta eğitimalırlar. Yüksek lisans eğitiminde ilkokul öğretmenliği için adaylar 18,ortaöğretim öğretmenliği içinse 24 hafta eğitim alırlar.3. İtalya'da okulöncesi ve ilköğretim öğretmenliği iki yıl ortak derslerden ve iki yılokulöncesi veya ilköğretim öğretmenliği alanında eğitimle 4 yıllık eğitimigerektirir.4. Almanya, Belçika Hollanda, İngiltere, İspanya'da öğretmenlik eğitimindeneşzamanlı ve ardıl eğitim modellerinden her ikisi de uygulanır. İsveç, İtalya,Polonya ve Yunanistan'da ise öğretmenlik eğitiminde en fazla eş zamanlıeğitim modeli uygulanır.5. Belçika, İngiltere ve Polonya'da öğretmenlik eğitimi veren kuruluşlar adaylarınöğretmenlik eğitimine uygun olup olmadıklarını mülakat veya görüşme yoluylabelirlemeye çalışırlar.6. İngiltere'de öğretmenlik eğitimi programlarına giriş için adayların fiziksel vezihinsel olarak öğretmenliğe uygun olmaları şartı vardır. Öğretmenlik mesleğidersleri veren kurumlar, adayların çocuk ve gençlerle öğretmen olarak görevyapmalarına engel olacak ve göreve atanmalarını engelleyecek bir suçgeçmişlerinin olup olmadığını araştırmak zorundadır.7. Fransa, İtalya, Polonya ve Yunanistan'da öğretmenlik eğitimi müfredatınıngenel içeriğini Milli Eğitim Bakanlığı belirler.8. İngiltere'de kaliteli öğretmen statüsüne erişmek için, adayların; mesleki değerlerve uygulama ve öğretim yaptıkları alanda yeterli bilgi ve becerilere sahipolmaları gerekir.9. Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İspanya, İtalya, Polonya veYunanistan'da öğretmenlik eğitimi alan adayların değerlendirilmeleri dersiveren öğretim elamanı tarafından değişik şekillerde gerçekleştirilen sınavlarlayapılır. Dersleri ve uygulama eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamadanadayların öğretmenlik yapması mümkün değildir. Ayrıca İngiltere'deöğretmenlik eğitimi alan adaylara güçlü ve zayıf oldukları yönlerin belirtildiğiMesleğe Giriş Profili Belgesi verilir.10. Polonya'da öğrencilerin mezun olabilmeleri için diploma sınavına girmeleri vemezuniyet tezi yazıp savunmaları gerekir.11. Almanya'da bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitim almaları şarttır. Almanya,Belçika, Fransa, Polonya ve Yunanistan'da eğitimden sorumlu bakanlık vehükümet, hizmet içi eğitim kurslarının içeriğini ve koşullarını oluşturmaklasorumludur.12. Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya veYunanistan'da hizmet içi eğitim kurslarına katılma, öğretmenler için mesleki birunvan ve maaş bakımından bir etkiye sahip değildir. Ama düzenli olarak hizmetiçi eğitime katılmış olmak okul müdürlüğü gibi yüksek mevkiler için yapılanbaşvurularda pozitif bir izlenim verir.13. İsveç'te hizmet içi eğitim kurslarına katılan öğretmenlerin gelişimleri okulmüdürü tarafından onaylanırsa maaşlarında artış olabilir ve bir üst kademedeöğretim yapma olanağı bulabilirler.14. Belçika ve İspanya'da hizmet içi eğitim kurs ve faaliyetlerine katılım gönüllülüktemeline dayanır ve özellikle bulunduğu pozisyon için yeterli görülmeyenelamanların geliştirilmesine yönelik olarak verilir. İtalya ve İspanya'da isehizmet içi eğitim faaliyetlerine katılmak hem bir hak, hem de bir görevdir.Türkiye'de15. Öğretmenlik eğitimi bütünüyle Yükseköğretim Kurumunun sorumluluğundadırve üniversitelerin fakülteleri bünyesindeki bölümler aracılığıyla verilir.16. Öğretmenlik eğitiminde üniversiteler, düzeye ve alana göre farklılaşanöğretmenlik meslek bilgisi ve alan bilgisi derslerinden oluşan, zorunlu veseçmeli derslerinde olduğu ortak bir müfredat programı uygularlar.17. Yükseköğretim eğitimine kabul koşulları, öğretmenlik eğitimine girebilmekiçin gerekli koşullar ile aynıdır. Beden Eğitimi, Müzik, Resim gibi özel yetenekgerektiren alanlarda, adayların, ÖSS'den almış oldukları puanların yanındaüniversitelerin kendi bünyelerinde yapmış oldukların özel yetenek sınavında dabaşarılı olmaları gerekir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine the teacher training systems of EuropeanUnion Countries and TurkeyTo achieve this goal, preschool, primary school and secondary school teachertraining systems of European Union Countries (Germany, Belgium, France, Holland,England (Wales and North Ireland), Spain, Italy, Poland and Greece) and Turkey hasbeen studied as it exists in these countries. From this point of view, this is adescriptive study.Some of the findings of the study are;1. Preschool and primary school teacher training education in Germany, Belgium,Holland, Sweden, Italy, Poland and Greece are given in four-year universityeducation. However, in Spain in order to be preschool teacher, one must havemaster degree in preschool teacher training field, and for the primary schoolteachers four-year university education is an obligation.2. In Holland, Sweden and Italy students must have Master?s degree to be asecondary school teacher, but four-year university education is enough in Poland.In England, teacher training is possible both through four-year universityeducation and Master?s degree. Students in concurrent university education take3 years 24 weeks or 4 years 32 weeks of training. Students have to take 18 weekspost graduate courses to teach in primary schools, 24 weeks to teach in secondaryschools.3. Pre-primary and primary school teacher training courses are taken in four years: acommon two-year period and two years of study in the branches of pre-primaryteacher training and primary school teacher training.4. Both concurrent and consecutive teacher training models are used in Germany,Belgium, Holland, England and Spain. Mostly concurrent teacher training modelis used in Sweden, Italy, Poland and Greece.5. Some of the teacher taining institutions in Belgium, England and Polandinterview the candidates to decide whether they are suitable for teachingprofession or not.6. In England, candidates must be physically and mentally appropriate to beadmitted to teacher training courses. The institutions providing teacher trainingcourses have to search whether candidates are fit and proper to be employed asteachers and have no misconduct related to children.7. Ministry of National Education decides the general content of teacher trainingcurriculum in France, Italy, Poland and Greece.8. To reach qualified teacher status in England, candidates must have professionalvalues and practice, enough knowledge and skills in the field that they teach.9. Students are evaluated by exams in different ways decided by the course teacherin Belgium, France, Holland, England, Sweden, Spain, Italy, Poland and Greece.It is impossible for a candidate to be employed as a teacher without successfullycompleting the courses and practice training. Also, a Career Entry Profile,showing the strong and week sides of a candidate, is given in England.10. Students have to write a graduation thesis and defend it in order to graduate inPoland.11. In-service training is obligatory for all teachers in Germany. In Germany,Belgium, France, Poland and Grece, the ministry of education is responsible fromthe content and conditions of in-service training.12. Attending in-service teacher training courses have no effect in bringing aprofessional title or increase in the salaries of teacehers in Germany, Belgium,France, Holland, England, Spain, Italy and Greece. But, regular attendance to in-service teacher training courses gives a positive effect in appointments to higherpositions as school management.13. In Sweden, If the progress of teachers attending to in-service teacher trainingcourses admitted by the school administration, teacher may have an increase intheir salaries and have the opportunity to teach at a higher level.14. In Belgium and Spain, attendance to in-service teacher training courses is notobligatory, and the courses are given to improve those who are not sufficient forthe positions that they hold.In Turkey15. Higher Education Institution is responsible for teacher training and the educationis provided by the departments in the faculties of universities.16. In teacher training, all universities use a common curriculum, differing accordingto level and branch and including compulsory and optional courses together withthe courses related to teaching profession and branch.17. Admission requirements to teacher training programs are the same with theadmission requirements to higher education. In branches requiring special skillsas physical education, music, fine arts, students have to also pass an aptitude testafter passing the Student Selection Exam to higher education.