Oluşturmacı sosyal bilgiler öğretiminde örnek olay incelemesi tekniği kullanımının öğrencilerin empatik düşünme becerilerine etkisi:Bir eylem araştırması
The effect of case study technique as a teaching practice on puppils' empathic thinking skills in the constructivist social studies classroom: An action research
- Tez No: 210261
- Danışmanlar: DOÇ. DURSUN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu arastırma, ?Olusturmacı sosyal bilgiler Ögretiminde Örnek Olay ncelemesi Teknigi Kullanımının Ögrencilerin Empatik Düsünme Becerilerine Etkisi?ni ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıstır. Bunun için arastırmanın uygulama safhası Kocaeli ili Gebze ilçesinde yer alan bir devlet okulunda ögrenim gören 27 ilkögretim 6.sınıf ögrencisiyle gerçeklestirilmistir. Yapılan bu arastırmada konuya ve amaca uygun oldugu için nitel arastırma yöntem ve teknikleri kullanılmıstır. Arastırma, konunun ruhuna uygun oldugu için eylem arastırması seklinde tasarlanmıs ve bu sekilde uygulanmıstır. Arastırma süresince arastırmacı dersleri bizzat yürütmüs ve uygulamaları bir ünite boyunca devam ettirmistir. Arastırmanın veri toplama sürecinde bütün dersler video kamera ile kayıt altına alınmıstır. Bunun yanında ögrencilere sunulan örnek olaylara baglı konuların kavranmasını saglayan soruların yanında, ögrencileri örnek olaylarda yer alan kisilerle empati kurmaya yönlendirecek soruların bulundugu çalısma yaprakları verilmistir. Bu çalısma yaprakları ögrenciler tarafından doldurulduktan sonra etkinliklerin bitiminde geri toplanmıstır. Bunların yanında her hafta sınıf içi etkinliklerin bitiminde belirli sayıda ögrenciyle ve uygulama safhasının bitiminde de uygulamalar boyunca sınıfta gözlemci ögretmen olarak yer alan ders ögretmeniyle görüsme geçeklestirilmistir. Verilerin iyi bir sekilde analiz edilebilmesi için video kamera kayıtları yazıya aktarılmıstır. Bunun yanında ögrencilerden elde edilen dokümanlar ve görüsmeler ısıgında degerlendirme esasları olusturulmustur. Ortaya konulan degerlendirme esaslarına uygun olarak bütün veriler nitel içerik çözümlemesi ve yorumsal analize tabi tutulmustur. Arastırma sonucunda sosyal bilgiler örnek olay incelemesi teknigi kullanımının ögrencilerin empatik düsünme berilerinin gelistirilmesinde önemli bir etkisinin oldugu sonucuna ulasılmıstır. Empatik düsünebilen ögrencilerin iletisim becerilerinin arttıgı sonucuna ulasılmıstır. Sosyal bilgiler derslerinin örnek olay incelemesi teknigi ile yürütülmesinin ögrencilerin konuları kavramalarında, problem çözme becerilerinin gelismesinde ve derse yönelik tutumları üzerinde olumlu yönde bir etkisinin oldugu sonucuna ulasılmıstır
Özet (Çeviri)
This research has been conducted so as to reveal the effect of the use of case study technique in the constructivist teaching social studies on pupils? empathic thinking skills. For that purpose, the practice phase of this research has been applied on 27 students who are being educated on the 6th grade of a state school in Gebze, Kocaeli. Since they are appropriate for the subject and the aim of this study, qualitative methods and techniques were used in this research. Research was planned and applied as an action research for the reason that it was appropriate for the spirit of the subject. During the period of the research, the observer personally applied the lessons and carried on the practice for a unit. During the data collection period of this research, all lessons were recorded by a video camera. Along with the questions which are provided for the pupils so that they can understand the topics pertaining the case study, students were also given handouts which include questions guiding them to create empathy with the characters in the case study. These handouts were filled by the students and collected at the end of the lesson activity. Moreover, particular students were interviewed at the end of the activity in each week and the course teacher who was the observer during the application was interviewed at the end of the practice part. Video records were transcribed so that the data can be analyzed in an effective way. Furthermore, evaluation criteria were created by the light of the interviews and the documents which were obtained from the students. In accordance with this evaluation criteria, all these data underwent a qualitative content analysis and interpretative analysis. As a result of this study, it is concluded that the use of social studies the case study technique has an important influence upon the students` improving their emphatic thinking skills. Also, it is concluded that the students who can think empathically can increase their communication skills as well. Moreover, it is concluded that implementation of case study technique in social studies classrooms will be effective on the pupils? understanding, improvement of their problem solution skills and positive attitude to the lessons