Sosyal bilimler liselerinde tarih eğitimi
History education at social science high schools
  1. Tez No: 210263
  2. Yazar: RABİA OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DURSUN DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada sosyal bilimler liselerindeki tarih eğitiminin nasıl olduğu analiz edilmeye çalışılmıştır. Günümüz Türkiye'sinde önemini kaybetmiş olan sosyal bilimlerin sosyal bilimler liselerinde ne durumda olduğu araştırılmıştır. Sosyal bilimlerden biri olan tarih dersinin bu okullarda nasıl işlendiği, tarih ders saatinin ağırlığının ne kadar olduğu, öğrencilerin tarih dersine karşı tutumlarının neler olduğu da araştırma konusu içerisindedir. Çalışmada bu okullardaki öğrencilerin tarihsel düşünme, tarihsel yorum, tarihsel zaman algısı, tarihsel sorgulama, tarihsel olaylarda neden-sonuç ilişkisi kurabilme ve tarihsel empati becerilerinin nasıl olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Ülkemizde yeni olan, henüz mezun vermemiş ve sayıları şimdilik yedi olan, belli büyük şehirlerde açılmış bu liseler sosyal bilimler adına önemli bir ilktir. Aynı zamanda Türk eğitim tarihi açısından yeni bir çığırdır. Fen liselerinin yıllar öne açılmış olmasına karşın sosyal bilimler liseleri birkaç yıl önce açılmıştır. Bu nedenle bu okullarla ilgili araştırma yok denecek kadar azdır. Araştırma bu alandaki ilklerden biri olması bakımından önemlidir. Sosyal bilimler liselerindeki öğrencilerin ve öğretmenlerin belli yeterliliklere sahip olmaları gerektiği ve bazı sınavlardan geçerek bu okullara geldikleri düşünülürse buralardaki tarih eğitiminin de belli bir kalitede olması beklenir. Çalışmada son zamanlarda sosyal araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise gözlem, görüşme, açık uçlu sorular, metin yorumlama çalışması ve mecazlar yoluyla nitel veri toplama teknikleri kullanılıştır. Verilere ulaşmak için araştırmacı yaklaşık üç, ay bir stajyer öğretmen gibi derslere katılmış ve dersleri izlemiştir. Bu izleme sürecinin sonrasında ise araştırmacı tarafından dersler anlatılmış ve bazı etkinlikler yapılmıştır. Egan'ın geliştirdiği tarihsel düşünme becerileri ve Keskin'in(2007) geliştirdiği empatik düşünme süreci esas alınarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular yorumsal analiz ve betimsel analiz teknikleriyle analiz edilip edilerek sonuca ulaşılmıştır. Sonuç olarak sosyal bilimler liselerine ait yönetmelik ve yönergelerde sosyal bilimlerin ayrı bir önemi olmasına karşın uygulamada durumun böyle olmadığı görülmüştür. Okutulan tarih ders kitaplarının ve tarih ders saatinin ağırlığının diğer tüm lise türleriyle aynı olduğu, sosyal bilimler liselerine özel bir uygulamanın olmadığı görülmüştür. Bu okullara seçilen öğrencilerin tarih dersini severek geldikleri, ancak okula başladıktan bir süre sonra bu tutum ve düşüncelerinin değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin tarih derslerindeki akademik başarılarının oldukça iyi olduğu gözlenmiştir. Ancak sürekli aynı yöntem ve tekniklerin uygulanması onları ezberciliğe ittiği kansına ulaşılmıştır. Bu nedenle tarihsel düşünme ve tarihsel empati becerilerinin beklenilen düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how the learning process at history has been practised at Social Science High Schools. The situation of social sciences which has lost its importance has been searched in Social Science High Schools in Turkey nowadays. This study also includes, one of the social sciences concerning how it is practised, the amount of time given for history class and the attitudes of students towards history class in this Social Science High Schools. This study aims to investigate students? historical thinking, historical interpretation, historical time perception, and historical enquiry, the capability of understanding cause and effect relationship in historical events and the ability of historical empathy in these Social Science High Schools. This school, which opened recently and have no graduations, may be considered to be and important firs master with respect to social sciences. Besides, Social Science High Schools are anew movement regarding Turkish Educational History. In contrast to Applied Science High Schools? history that was developed earlier, Social Science High Schools have opened few years before. Thus researches studied dealing with Social Science High Schools are poorly little. Because of that, this research is important as it is one of the first of this field. Considering the necessity of acquiring the main capabilities and the achievement in obligatory entrance exams for teachers and students, high-quality of historical education may be expected in these schools. Qualitative research techniques, which have been recently used in social studies, are carried off in this study. The qualitative research techniques observation, interview, open-ended questions, text-interpretation and metaphors are used for data collection. The researcher attended and observed classes as a probationer approximately for three months in order to (teach collect) he data. In the conclusion at this observation process, researcher taught the class and performed some activities. Data have been evaluated by the researcher concerning historical thinking abilities created by Egan and empathically thinking process developed by Keskin (2007). Research findings have come to an end by interpreting the data via interpretation analysis and descriptive analysis techniques. In conclusion, despite the article importance mentioned in instructions and regulations dealing with Social Science High Schools theory, it has been seen that application of these instructions and regulations may not hold the vitality in process. It is observed that the same history class books are studied in and the same amount at time is given for history in Social Science High Schools and the other types of schools and finally no special and different applications have been practised in Social Science High Schools it is also seen that the students chosen for these schools have come with a great interest to history, but after a period of time passing at school. It is observed that the students are starting to change their attitudes and thoughts dealing with history class. It is seen that student? academicals achievements have been highly good. However, it observed that the application in history class shows monotonously same methods and techniques that lead students to a rate learning. Therefore it is finally observed that the level of acquiring the abilities of historical thinking and historical empathy hasn?t reached to a certain and an expected position.