İlköğretim okullarında çocukları olan ana babaların eğitim gereksinimlerinin saptanması ve okulların bu gereksinimleri karşılamadaki mevcut durumu
Determining the educational necessity of the parents who have children at primary schools level and the actual situation of the schools to cover these needs
- Tez No: 210264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu arastırma, ana babaların, çocukları ile ilgili eğitim gereksinimlerinin saptanması ve okulların bu eğitim gereksinimlerini karsılamadaki mevcut durumlarını tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Tarama modeline uygun olarak düzenlenen arastırmanın evrenini, ?stanbul ?li Anadolu yakası, Ümraniye ilçesinde resmi ilköğretim okulunda çalısan okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenci ana babaları olusturmaktadır. Örneklem için, ?stanbul ?li Anadolu Yakasında Ümraniye ilçesinde 17 okul müdürüne, 170 öğretmene ve 680 ana babaya ulasılmıstır. Veri toplamak amacı ile yönetici, öğretmen ve ana baba anketi kullanılmıstır. Verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde analizleri yapılmıstır. Arastırmadan elde edilen bazı önemli sonuçlar sunlardır: Ana babaların görüslerine göre; gereksinim duydukları eğitim konuları arasında verimli ders çalısma yöntemleri (% 77,8) ve çocuklarla sağlıklı iletisim kurma (% 73,9) yer almaktadır. Ana babaların gereksinim duydukları eğitim konularını, okul tarafından karsılanan biçimlerinden daha farklı ortamlarda almak istedikleri tespit edilmistir. Ana babaların okulda ana baba eğitim programı düzenlenirse katılmak istedikleri (% 67,2) tespit edilmistir. Veli toplantıları (% 65,8), uzmanların davet edildiği konferans, seminer vb. (% 52,0) ile bilgi almayı çok istedikleri tespit edilmistir. Öğretmenlerin ders saatlerinin yoğun olmasının (% 33,7) ana baba eğitimine yönelmelerini engellediği tespit edilmistir. Okullardaki idari islerin yoğunluğunun ve sınıflardaki öğrenci sayısının fazla olmasının (% 58,8) yöneticilerin ana baba eğitimine yönelmesini engellediği görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The aim in the research, ?Determining the educational necessity of the parents who have children at primary schools level and the actual situation of the schools to cover these needs? . The survey adapted to scanning model contains, school managers working in thestate primary schools in Ümraniye in the anatolian side, theachers and students parents. For an illustration, 17 school managers in Ümraniye, 170 teachers and 680 parents used. In the aim of gathering data: Directors Poll, Teachers Poll, Parental Poll. In the process of data decoding, frequency and proportional analysis are used. And some important results of the this research is shown below: In parents opinion: some of the needed subjects of education are methods of effective studying (% 77.8) and psychologicly healty way of communication with children (% 73.9). It is observed that parents wants the parental education topics that they need in a different environment. It is determined that if there is an parental education program, (% 67,2) they want to participate. Student's parents meetings (% 65.8), conferences which experts have been invited (% 52,0), are the most wanted subjects that the parents want to get information about. It is observed that the too many working hours block teachers orienting (% 33,7) to the adult education program.