Sosyal bilgiler öğretiminde tarihsel yazılı kanıtların kullanımı
The use of written historical evidences in social studies teaching
  1. Tez No: 211673
  2. Yazar: YASİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET HAYTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu çalışma, sosyal bilgiler öğretiminde yazılı tarihsel kanıtların kullanılarak akademik başarının artırılmasını, derse karşı tutumun geliştirilmesini ve tarihsel düşünme becerisinin tarihsel anlama, tarihsel analiz ve yorumlama boyutlarında geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu araştırma yedinci sınıf öğrencileriyle sosyal bilgiler dersinde nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılarak yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemi olarak deney - kontrol gruplu deneme deseni kullanılmıştır. Ayrıca uygulamaya katılan deney grubu öğrencilerinin çalışmaları ve uygulamaya dair görüşleri nitel yaklaşımla yorumlanmıştır. Bu araştırma, Ankara'da bir devlet okulunda altı hafta (on sekiz saat) boyunca yürütülmüştür. Araştırmanın uygulaması ?Türk Tarihinde Yolculuk? ünitesinin öğretimi sürecinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda Yazılı tarihsel kanıt temelli öğretim etkinlikleri, aktif öğrenme ve öğrenci merkezli bir ortamda uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise dersler, ders kitabı merkezli bir süreçte yapılmıştır. Akademik başarı ortalamaları birbiriyle denk deney ve kontrol grubundaki 25'er öğrenciye uygulama öncesinde öntest ve öntutum ölçekleri uygulanmıştır. Uygulama süresince deney grubu öğrencilerine birinci elden kaynaklardan seçilmiş yazılı tarihsel kanıta dayalı etkinlikler uygulandıktan sonra, her iki gruba başarı testi ve sosyal bilgiler tutum ölçeği, sontest ve son tutum olarak uygulanmıştır. Buna ek olarak deney ve kontrol grubu öğrencilerine tarihsel düşünme becerileri kapsamındaki, tarihsel anlama, tarihsel analiz ve yorum becerilerinin gelişimini VI karşılaştırmak ve değerlendirmek için araştırmacı tarafından geliştirilen tarihsel düşünme becerileri sorgulama formu uygulanmıştır. En son olarak da deney grubu öğrencilerinin yapılan uygulamayla ilgili görüşlerini ve kendilerini değerlendirmeleri amacıyla yine araştırmacı tarafından geliştirilen yazılı tarihsel kanıt özdeğerlendirme formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin ışığında, nicel bulgular SPSS 11.0 veri analiz programıyla, nitel veriler ise betimsel analiz yapılarak değerlendirilmiştir. Bulguların sonuçlarına göre deney grubu öğrencileri kontrol grubundan daha başarılı olmuştur. Uygulama öncesinde deney grubu öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine karşı tutumları kontrol grubuna göre düşük çıkmasına rağmen uygulama sonucunda deney grubu öğrencilerinin tutumları oldukça yükselmiştir. Bu durum yapılan uygulamanın öğrenci tutumlarını geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin tarihsel düşünme açısından; kaynağı ve kaynağın yazarının bakışını belirleme, olguları görüşlerden ayırt etme, desteklenmeyen hipotezleri belirleme, tarihsel empati yapma, hayal gücünü geliştirme, tarih haritası üzerinde kaynağa dayalı veri çizebilme ve tarihsel karakterin eğilimlerini okuyabilme bakımından kontrol grubu öğrencilerine göre daha çok geliştikleri belirlenmiştir. Ancak deney grubu öğrencileri içinde yaklaşık %20 oranında öğrenci çoklu kaynağa dayalı olarak bilgilere kanıt gösterme becerileri açısından başarılı olmuşlardır. Kontrol grubunda bu oran daha da düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve students? academic achievement and their attitudes towards the course of Social Studies teaching. It also endeavors to develop students historical thinking skills to the levels of historical understanding, historical analysis and historical interpretation. This work employs both quantitative and qualitative research methods and its data collection tools were applied to Year- Seven Social Studies students. The model of controlled-experiement was used as the quantitative research method, while the works and views of students in the experiment group were interpreted and used in a qualitative way. The research application was carried out in a state primary school in Ankara for six weeks (18 hours). The research was practiced while the unit of ?Journey into the Turkish History? was tought in the classes. The experimental group was tought with teaching activities based on the use of written historical sources to provide a student-centred learning athmosphere and active learning situation. On the other hand, a textbook-centred constructivist teaching approach was applied on the control group. There were twenty-five students in both experimental and control groups whose educational background and academic achievement levels were very close to one another. A pre-test and a pre-attitude questionnaire were applied for all participants. During the research process, the experimental group was tought with activities based on primary written historical sources. After then, an academic VIII achievement test and a Social Studies Attitude Questionnaire were applied with all the participants. Additionally, a cross-examination test prepared by the researcher to check students? historical thinking skills, including historical understanding, historical analysis and interpretation skills, was applied with all of the participants after the research process. Lastly, a written evidence self-evaluation form prepared by the researcher was applied to students in the experimental group to find out their views on the research process and tools. The quantitative data was analysed with the help of SPSS 11.0 programme, while the qualitative one was analysed in a descriptive way by the researcher. The findings reveal that students in the experimental group were academically more succesful than those in the control group. Although, the attitudes of the students in the experimental group towards Social Studies were lower than the ones in the control group before the research process, it turned vice versa after the application. It shows that teaching historical topics with primary written evidence improves students? attitudes towards Social Studies lessons. In addition, it was seen that students in the experimental group improved their historical thinking skills evidently. Those skills are: determining the historical source and its author?s viewpoint, differentiating historical facts and opinions, determining those unsupported hypothesis, being able to do empathy with historical figures, develop the imaginative power and so on. However, only 20% of students in the experimental group were able to show evidence for any historical claim from multiple sources. The proportion of this skill was found much lower in the control group.