İlköğretim 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde proje tabanlı öğrenme modelinin araştırma becerilerinin gerçekleşme düzeyine etkisi
The influence of project-based learning model on the realization level of research skills in the social science lesson of the 4th grade primary school students
  1. Tez No: 210289
  2. Yazar: SİBEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalısmanın amacı, Proje Tabanlı Ögrenme modelinin uygulanmasıyla programda ögrencilere kazandırılması hedeflenen arastırma becerilerinin gerçeklesme düzeylerini ortaya koymak ve bu düzeyi etkileyen faktörleri belirlemektir. Ayrıca elde edilen bulguların ısıgında PTÖ modelinin etkili bir biçimde uygulanmasına yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Arastırma deneme modeline uygun olarak düzenlenmistir. Arastırmada nitel ve nicel yöntemler birlikte kullanılmıstır. Arastırmanın nicel boyutunda yarı deneme modellerinden esitlenmemis öntest-sontest kontrol gruplu deneysel arastırma modeli kullanılmıstır. Arastırmanın nitel boyutunda ise arastırmaya katılan ögrencilerin uygulama sürecine iliskin görüslerini almak amacıyla standartlasmıs açık uçlu görüsme yapılmıstır. Ayrıca yine nitel arastırmaların veri toplama yöntemlerinden olan katılımlı gözlem yapılmıstır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde, frekans, yüzde, t testi, ortalama gibi istatistiksel analizler yapılmıstır. Ayrıca görüsme formundan elde edilen verilere göre içerik analizi yapılmıstır. Arastırma, stanbul ili Kartal ilçesi Beyhan Senyuva lkögretim Okulu'nda 4. sınıf subelerinden biri deney grubu digeri kontrol grubu olmak üzere iki subede uygulama çalısması yapılarak gerçeklestirilmistir. Deney grubunda PTÖ modeline göre ders islenirken, kontrol grubunda geleneksel ögretim sürdürülmüstür. 2005-2006 ögretim yılı bahar döneminde, 4 Nisan - 13 Haziran 2006 tarihleri arasında yapılan bu uygulamaya katılan çalısma grubu, seçkisiz olarak belirlenen 4/A sınıfı ile aynı okulun seçkisiz olarak belirlenen 4/F sınıfından olusmaktadır. Arastırmadan elde edilen sonuçlar söyle özetlenebilir: Deneysel islem sonrası arastırma becerileri açısından gruplar arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark gözlenmistir. Uygulamaya katılan ögrenciler arastırma becerileri açısından yaptıkları öz degerlendirme ve grup degerlendirmelerinde kendilerini ortalamanın üstünde bulduklarını ifade etmislerdir. Ögrencilerin kendilerini arastırma becerilerini iii kullanma yeterliginde buldukları tespit edilmistir. Sınıf ögretmeni ise yaptıgı degerlendirmelerde ögrencileri ortalamanın altında bulmustur. Ögrenciler proje çalısmasına katılmaktan; arastırma sürecindeki etkinliklerden; proje olusturmaktan; yeni bilgilere ulasmaktan; dayanısmayı ögrenmekten, bunların yanı sıra basarı duygusunu yasamaktan ve kendilerine olan güvenlerinin artmasından memnuniyet duyduklarını ifade etmislerdir. Bunun yanı sıra uygulama esnasında gerek deneyimsizliklerden gerekse maddi imkansızlıklardan kaynaklanan bir takım sorunların yasandıgı gözlemlenmistir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the realization level of learners? exploration skills aimed to be given in the program and to determine the factors influencing this level when Project-Based Learning model is implemented. Additionally, further suggestions are offered towards the effective use of PBL model in the light of the findings that are acquired. The research is organised according to the test model. Additionally, both qualitative and quantitative methods are used in this study. On the quantitative side of this study, unleveled pre-test & final-test control grouped empirical research model was made use of. As for the quantitative part, a standartised open-ended interview is used so as to learn about the opinions of the participants on the implementation process. Classroom observations, allowing the researcher to participate in the data collection process in person, are also used. In analysing the data collected, statistical analysis is used. In addition, content analysis is carried out according to the data obtained from questionnaires. The research is held in Senyuva Primary School in Kartal, stanbul and a classroom of fourth grade students is used as experimental group while another is used as a control group. The lesson is carried out according to the PBL model in the experimental group while traditional teaching is sustained in the control group. Those taking part in this study, held between April 4 and June 13 in spring semester in 2006, are made up of the students in 4/A and 4/F classrooms of the same school and are selected randomly. The findings of the study can be summarised as it follows: following the experimental process, a significant difference, in favor of the experimental group, is observed between the groups in terms of exploration skills. The participants have clearly stated in self-evaluating themselves and their groups with respect to their exploration skills that they find themselves above average. It is seen that the students find themselves proficient enough in using their own exploration skills. However, the classrom teacher holds a different opinion and finds the students below aveage. v The students have spoken of the delight they have taken in participating with the study; in constructing a Project; in reaching new information; in learning about collaboration and team work; in experiencing the feeling of success; and in getting the chance of enhancing their self-confidence. It is worth considering that various obstacles have been encountered on account of lack of experince and financial resources during this study.